چنانچه قصد دارید زبان آلمانی را یاد گرفته و به این کشور صنعتی پهناور مهاجرت کنید، تنها یادگیری لغات برایتان موثر نبوده و باید به جنبه‌های دیگر هم توجه کنید. مکالمه در زبان آلمانی، یکی از ارکان‌های مهم یادگیری بوده و نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

به همین دلیل، باید علاوه‌بر ساعت تدریس که در کلاس آموزش آنلاین زبان آلمانی حضور دارید، زمان‌های مختلفی را برای صحبت‌کردن و مکالمه در ‌نظر بگیرید. اهمیت این مسئله زمانی مشخص می‌شود که بخواهید با افراد دیگر ارتباط برقرار کرده یا به تحصیل بپردازید. قوی‌شدن در این زمینه نیازمند تکنیک‌های مختلفی است که در ادامه برخی از آن‌ها را نام می‌بریم.

5 تکنیک‌ موثر برای تقویت مکالمه در زبان آلمانی

تمرین مکالمه با همراهان برای تقویت مکالمه در زبان آلمانی

یکی از موثر‌ترین راهکار‌ها و تکنیک‌ها در این زمینه می‌تواند تمرین و تکرار با افرادی باشد که شما را همراهی می‌کنند. با این کار می‌توانید مکالمه در زبان آلمانی را در مدت‌زمان کوتاهی تقویت کرده و خود را به سطح بالایی برسانید. این مسئله مستلزم صحبت و ارتباطات زیاد است؛ البته نباید خود را زیاد درگیر قواعد و قوانین کنید.

وقتی تمرکز اصلی‌تان روی رساندن مفهوم چیزی که می‌خواهید بگویید باشد، می‌توانید در مراحل بعد، روی قواعد هم کار کرده و صحبت‌های درست‌تری داشته باشید. وقتی از این تکنیک برای ایجاد ارتباط با افراد دیگر بهره ببرید، می‌توانید از نشانه‌ها هم استفاده کنید؛ منظور از نشانه‌ها در ‌واقع همان حالات بدن است.

اگر قرار باشد حرف ناراحت‌کننده‌ای را به شخص مقابل بزنید، می‌توانید حالت چهره خود را هم به همان شکل ناراحت نشان دهید تا صحبت‌تان تاثیر‌گذار‌تر باشد. مکالمه در زبان آلمانی با این روش که خود را در بند قواعد قرار ندهید و افراد مختلفی را برای صحبت انتخاب کنید، راحت‌تر می‌شود.

تمرین مکالمه زبان آلمانی

استفاده از تکنولوژی

استفاده از تکنولوژی و گوشی‌های هوشمند در این زمینه هم می‌تواند تاثیر بسیاری در تقویت ارتباطات‌تان در این زبان داشته باشد. البته شرط اصلی آن، این است که زبان بسیاری از شبکه‌ها و برنامه‌ها را به آلمانی تغییر دهید. وقتی این کار را کنید، مجبور می‌شوید تا در طول روز بسیاری از کلمات را دیده و به ترجمه آن‌ها بپردازید.

اهمیت آن، زمانی مشخص می‌شود که بخواهید در مورد این مسائل با کسی حرف بزنید. قوی‌شدن مکالمه در زبان آلمانی نیاز به زمان زیادی دارد و یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. با استفاده از همان گوشی موبایلی که در دست دارید یا حتی لپ‌تاپ و کامپیوتر‌تان می‌توانید فیلم و سریال‌های مختلفی را دانلود کرده و هم از طریق شنوایی و هم از طریق دیداری با کلمات گوناگون آشنا شوید.

البته برای این کار، مستلزم یادیگیری آوای هر کلمه هستید. وقتی ندانید هر کلمه چه صدایی دارد، به‌طور قطع نمی‌توانید مکالماتی که بین افراد رد و بدل می‌شوند را متوجه شوید.

استفاده از لپتاپ برای یادگیری زبان آلمانی

تمرین با خودتان

برای آنکه بتوانید تمرین را از خود آغاز کنید، کافی است جملات و اصطلاحات کوتاه را یاد بگیرید. البته این کار تنها برای شروع مناسب بوده و در ادامه باید اصطلاحات بیشتر و جملات طولانی‌تر را برای مکالمه در زبان آلمانی در دستور کار خود قرار دهید. چنانچه می‌خواهید این فرآیند را موثر‌تر کنید، بهتر است موضوعاتی را برگزینید که به آن‌ها علاقه د ارید.

وقتی هیچ اشتیاقی برای مکالمات و تمرین و تکرار در آن‌ها نداشته باشید، پیشرفت چندانی هم برایتان حاصل نخواهد شد. راحت‌بودن خود را اصلی‌ترین قضیه در این زمینه بدانید! برای آنکه بتوانید مکالمات خود را تقویت کرده و روی آن‌ها تسلط داشته باشید، باید علاوه‌بر انتخاب اصطلاحات مختلف، با آن‌ها احساس راحتی کرده و به خود سخت نگیرید.

مهم‌ترین مسئله‌ای که باید به آن دقت کنید ، موضوع تمرین و تکرار همان اصطلاحات و جملاتی است که آموخته‌اید. شاید این کار برای تقویت مکالمه در زبان آلمانی در نظر‌تان چندان موثر نباشد، اما پس از گذشت مدتی می‌توانید تاثیر آن را مشاهده کنید.

گفت و گوی زبان آلمانی دو فرد

گوش دادن به مکالمات و پادکست ها

اگر گمان می‌کنید در این زمینه چندان قوی نیستید، می‌توانید همان اصطلاحات و جملات کوتاهی که بلد هستید را ضبط کرده و به آن‌ها گوش دهید. شاید در ابتدا این کار بسیار مسخره به‌نظر برسد، اما وقتی خود را در این مسیر آموزش دهید، می‌توانید اشکالات‌تان را پس از مدتی رفع کنید.

پادکست‌های مختلفی به زبان آلمانی وجود دارند که می‌توانید با دانلود و گوش‌دادن به آن‌ها هم از معنی آن لذت برده و هم خود را در این زمینه قوی کرده و رشد دهید. این کار نیازمند تمرکز بالا بوده و باید به‌خوبی به کلماتی که ادا می‌شوند، گوش بسپارید.

مکالمه در زبان آلمانی با گوش‌دادن به مکالمات و پادکست‌ها، چیزی نیست که بخواهید آن را برای نیم ساعت در روز انجام داده و دیگر کنار بگذارید. بهتر است این روش را با دیگر تکنیک‌ها ترکیب کنید تا بتوانید افزایش تاثیر آن را به‌وضوح ببینید.

با استفاده از این تکنیک، می‌‌توانید علاوه‌بر یادگیری لغات و اصطلاحات گوناگون، با طرز صحیح جای‌گذاری آن‌ها در جملات هم آشنا شوید؛ منظور از این مسئله، در‌ واقع همان گرامر است. حتی اگر چیز خاصی از آن پادکست متوجه نشوید، می‌توانید با شنیدن آن مهارت گوش‌دادن خود را قوی کنید.

خواندن و نوشتن همزمان

چنانچه قرار باشد شما یک جمله فارسی را حفظ کنید، اگر هم با خواندن و هم با نوشتن به تکرار جمله بپردازید، می‌توانید در زمان سریع‌تری به خواسته‌تان برسید. قوی‌شدن مکالمه در زبان آلمانی نیازمند تکرار و تمرین است که می‌توانید این تمرینات را به‌صورت نوشتاری و خوانداری انجام دهید.

برای خواندن متون، توصیه می‌شود این کار را با صدای بلند انجام دهید. وقتی بتوانید صدای خود را بشنوید، از آن اصطلاح یا جمله تاثیر بیشتری می‌پذیرید. هم خواندن و هم نوشتن، هر ‌کدام تاثیر بسزایی در یادگیری دارند؛ حال اگر این 2 مسیر را همزمان استفاده کنید، بسیار بهتر می‌شود.

خواندن و نوشتن همزمان زبان آلمانی با لپتاپ

جمع بندی

یادگیری و تقویت مکالمه در زبان آلمانی کار چندان ساده‌ای نیست و نیاز به زمان بسیاری دارد. البته این زمان، باید موثر و مفید باشد؛ هر فرد باید برای تاثیر بیشتر، از تکنیک‌های مختلف بهره ببرد. هر یک از تکنیک‌ها وقتی میزان تاثیر‌گذاری خود را نشان می‌دهند که فرد تکرار و تمرین‌های پیوسته­ای داشته باشد.

مکالمه در آلمانی، همانند دیگر زبان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وقتی شما نتوانید منظور خود را به شخص مقابل برسانید، هیچ افتخاری ندارد که لغات بسیاری را بدانید! سایت زبانسرا با مدرسان حرفه‌ای که دارد، می‌تواند شما را در این مسیر راهنمایی کند.

سوالات متداول

1. چگونه می‌توان سریع‌تر در مکالمه زبان آلمانی قوی شد؟

مکالمه در زبان آلمانی با تمرین و تکرار‌های پیوسته، تمرکز و تسلط روی یادگیری

2. آیا تکنولوژی می‌تواند در این زمینه موثر واقع شود؟

بله؛ شما می‌توانید با دانلود پادکست‌ها، مکالمات و فیلم و سریال‌ها از طریق گوشی موبایل یا کامپیوتر در این زمینه قوی شوید.