تدریس یکی از سخت ترین مشاغل دنیاست، مخصوصاً اگر بخواهید یک زبان خارجی را آموزش دهید. چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم؟ اولین سوالی است، که شخص با آن روبرو می‌شود. اینکه در چه سنی تصمیم گرفته اید معلم زبان انگلیسی شوید، کدام یک از روش های معلم زبان شدن را انتخاب می‌کنید. جزو اولین سوالاتی است که هنگام انتخاب مسیر معلم زبان انگلیسی با آن مواجه می‌شوید.

یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه کنیم تسلط کافی روی گرامر، لهجه، تلفظ صحیح کلمات است. اگر علاقه مند به تدریس زبان انگلیسی هستید باید تمامی‌روش های معلمی‌زبان را بررسی  کنید. و از بین این روش ها مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه راهکارها و روش های معلم زبان شدن را بیاموزید.

چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم؟معلم در حال تدریس زبان مقابل تابلوی کلاس ایستاده است.

گذراندن دوره های آموزشی

مهم ترین گام برای این که بفهمیم چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم، گذراندن دوره های آموزشی مربوط به آن است. یکی از مهم ترین دوره ها، دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی (TTC) است. با گذراندن دوره تربیت مدرس، افرادی که سطح زبان خوبی دارند، برای تدریس و فعالیت در آموزشگاه های زبان آماده می‌شوند.

دوره مفید دیگر برای تربیت مدرس، دوره CELTA است. علاوه بر موارد یاد شده، دوره های آموزشی زیادی برای تدریس بهتر زبان انگلیسی وجود دارد، که باید متناسب با سطح دانش خود، آن را بگذرانید تا آمادگی های لازم را جهت تدریس کسب کنید.

علاوه بر این با اشتراک در وبلاگ های تحقیقی و آموزشی می‌توانید دانش خود را در زمینه های مختلف تدریس بالا ببرید.

آینده کودکان خود را با شرکت در دوره ی آموزش زبان انگیسی به کودکان بسازید.

با شرکت در آزمون استخدامی‌آموزش و پرورش چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم؟

یکی دیگر از روش های معلم زبان شدن، شرکت و قبولی در آزمون های استخدامی‌اداره آموزش و پرورش است که همه ساله برگزار می‌شود، با شرکت در این آزمون ها میتوانید عنوان دبیر در مدارس استخدام شوید. حداقل مدرک لازم برای شرکت در این آزمون، لیسانس است.

معلمی‌به صورت حق التدریس

یکی دیگر از راه های جواب به سوال چگونه مدرس زبان انگلیسی شویم، مراجعه به اداره آموزش و پرورش و پر کردن فرم حق التدریس است. در این صورت مدارس منطقه در صورت نیاز از شما به عنوان یک نیروی کمکی دعوت به همکاری خواهند کرد.

معلم زبان انگلیسی آنلاین

شما می‌توانید با داشتن لپ تاپ به یک معلم زبان انگلیسی آنلاین تبدیل شوید. نگران این که لپ تاپ تان قدیمی‌است نباشید. کافی است به اینترنت متصل شود  و تجهیزاتی چون میکروفن درست کارکند. مهم ترین چیزی که در زمینه آموزش آنلاین می‌تواند شما را متمایز کند منابع شما است. در آموزش آنلاین شما می‌توانید منابع آموزشی تان را خودتان انتخاب و با ابزار فتوشاپ و پاورپوینت طراحی کنید. پس به سوال که چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم، پاسخ دادیم حال انتخاب شماست که کدام یک از روش ها را انتخاب کنید.

معلم زبان آنلاین در مقابل لب تاپ نشسته است و در حال آموزش زبان انگلیسی به دانش آموزان خود است

معلم زبان انگلیسی برای کودکان

اگر به کودکان و محیط های شاد علاقه دارید. معلم زبان مهدکودک پاسخ خوبی به سوال چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم، است. وارد شدن به مهد کودک برای تدریس زبان انگلیسی نیازمند شرکت در دوره‌هایی که سازمان جهاد دانشگاهی و سازمان بهزیستی برگزار می‌کنند، است. با قبولی در آزمون و گذراندن دوره‌های لازم می‌توانید کار خود را در مهد کودک آغاز می‌کنید.

[table id=1 /]

برای معلم زبان شدن حتما باید مدرک دانشگاهی داشته باشیم؟

برای آن که مدرس زبان شویم نیاز به مدرک دانشگاهی در رشته زبان مترجمی‌نیست. بسیاری از مدرسان زبان انگلیسی هستند که رشته دانشگاهی آن ها هیچ ارتباطی با زبان ندارد ولی در کار خود موفق هستند. اما داشتن مدرک دانشگاهی نیز خالی از لطف نیست.

یک تصویر مرد که در حال اشاره به ویژگی های یک معلم زبان خوب است

ویژگی های معلم زبان انگلیسی خوب

اگر می‌خواهید بدانید چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم باید ویژگی های یک آموزگار خوب را بدانیم. معلم های خوب هیچ زمانی از خاطره ها فراموش نخواهند شد. اگر شما هم می‌خواهید معلم زبان انگلیسی باشید، باید ویژگی های معلم های خوب را داشته باشید. با تقویت مهارت های دانشی و ارتباطی خود می‌توانید به یکی از حرفه ای ترین ها در این زمینه تبدیل شوید. برای شرکت دوره ی آموزش آنلاین زبان آلمانی به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

1.     دانش زبان انگیسی کامل

در ابتدای کار بعد  آن که یک از روش های چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم انتخاب کردید، دانش شما از زبان انگلیسی باید کامل و بدون نقص باشد، پس باید همیشه دنبال بهبود سطح دانش خود باشید و با به روزترین متد های آموزشی پیش بروید.

2.     استفاده از روش های تدریس روز دنیا

همیشه روش های آموزشی، متناسب با نیاز و روحیات دانش آموزان به کار گرفته می‌شود. انتخاب یک روش مناسب بر عهده استاد است. بنابراین شما باید با تمامی‌روش های آموزشی آشنا باشید تا بتوانید بهترین آن را در محیط آموزشی تد خود به کار ببرید.

برای یک معلم زبان انگلیسی شدن و یک معلم خوب زبان باید بدانید که هر دانش آموزی با توجه به روحیات خود، با شیوه ای متفاوت درس را فرا می‌گیرد. برخی فقط با دیدن و برخی با صحبت کردن و تکرار متناوب درس را متوجه می‌شوند. این امر مخصوصا برای معلمانی که تدریس خصوصی را به عنوان شغل انتخاب کرده اند، بسیار مهم است.

گاه لازم است برای فهماندن یک موضوع به دانش آموزان، روش های مختلف را با هم ترکیب کنید تا اثرگذاری آن بیشتر شود. این گونه است که می‌توانیم بفهمیم چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم.

3.     ارزیابی به موقع و همیشگی

بعد ازپاسخ به سوال چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم، برای یک معلم زبان انگلیسی خوب، همیشه باید در حال ارزیابی خود از طریق دانش آموزان باشند. این ارزیابی به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کنید و با کار کردن روی این نقاط، توانایی های خود را افزایش دهید.

4.     در کلاس درس خود از تکنولوژی روز دنیا استفاده کنید

با پاسخ به این سوال که چگونه یک مدرس زبان انگلیسی شویم ، حالا که شما یک مدرس زبان هستنید با به روز کردن کلاس درس با مانیتورهای تعاملی، استفاده از شبکه های اجتماعی گوناگون و وب سایت ها تاثیر زیادی در نحوه یادگیری دانش آموزان دارند. سعی کنید استفاده از این ابزار ها را نیز در دستور کار خود قرار دهید.

5.     آشنایی با واژگان پر کاربرد در زبان انگلیسی

اگر به صورت تخصصی زبان انگلیسی را تدریس می‌کنید، باید با واژگان و اصطلاحات عامیانه ای آشنا باشید، که کلاس درس را برای دانش آموزان جذاب تر کند. داشتن یک فرهنگ لغت یا شرکت در کلاس ها و دوره های آنلاین می‌تواند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشد.

یک معلم و تعدادی دانش اموزان خوشحال و خندان از تدریس و فضای کلاس

6.     داشتن تسلط کامل بر مدیریت کلاس درس

معلم زبان انگلیسی خوب باید تسلط کافی بر محیط تدریس خود داشته باشد. داشتن مهارت هایی مانند مدیریت زمان برای تدریس بحوث مختلف، برقراری نظم و سکوت کامل در کلاس هنگام تدریس، پاسخگویی به سوالات و کنترل کلاس جهت دور نشدن از محتوای آموزشی برای هر فردی که میخواهد بداند چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم، لازم است.

7.     برقراری ارتباط موثر با دانش آموزان

بعد از آن که فهمیدیم چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم، برای یک معلم زبان خوب، توانایی برقراری ارتباط موثر در بازدهی نهایی شما از کلاس درس بسیار مهم است. شما به عنوان یک معلم زبان، باید صبور باشید و به خوبی با دانش آموزان ارتباط بگیرید تا بتوانید ،مشکلات آنان را در زمینه های مختلف یادگیری برطرف نمایید.

چند سال طول می‌کشد یک معلم زبان انگلیسی شویم؟

این که چند سال طول می‌کشد تا یک معلم زبان شویم به پاسخ شما به سوال چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم بستگی دارد. اگر بخواهید از طریق تحصیلات آکادمیک یک معلم زبان شوید شما باید چهار سال در این رشته تحصیل کنید. البته روش های دیگری نیز برا تبدیل شدن به یک مدرسی زبان وجود دارد که ما در این مقاله آن ها را برای شما عنوان کردیم.

سخن پایانی

مسلما تدریس کردن خوب و موثر از هنر های ویژه هر معلمی‌است. آشنایی کامل  با اصول و قواعد درسی در کنار داشتن مهارت ها و خلاقیت هایی جهت داشتن یک کلاس با نشاط، می‌تواند از شما یک معلم خوب و تاثیرگذار بسازد.

آکادمی‌زبان سرا، یکی از بزرگ ترین موسسات آموزشی در سطح کشور است که خدمات آموزشی بسیار گسترده ای را به شما عزیزان ارائه می‌دهد. با شرکت در دوره های آموزشی زبان سرا می‌توانید بیاموزید چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم. همچنین آموزشی جامع و کامل در جهت تدریس زبان به رده های سنی گوناگون را فرا گیرید.

سوالات متداول

  • حقوق یک معلم زبان انگلیسی در ایران چقدر است؟

حقوق یک معلم زبان انگلیسی به عوامل متعددی بستگی دارد. البته حقوق معلم زبان در شهر های بزرگتر بیشتر است. متقاضی نیز در شهر های بزرگتر برای کلاس های خصوصی بیشتر است.

  • برای این که بفهیم چگونه یک معلم زبان انگلیسی شویم با چه کسانی باید مشورت کنیم؟

بهتر است با افرادی که در این زمینه تجربه دارند و خود یک معلم زبان انگلیسی هستند، مشورت کنید.

  • برای معلم زبان شدن چه رشته ای باید خواند؟

شما باید در کنکور سراسری زبان شرکت کنید و وارد رشته مترجمی زبان شوید.

 منابع

ostadbank, theclassroom

زبان سرا دات آی ار