برای دریافت مشاوره جهت ثبت نام دوره موردنظر با ما در تماس باشید

تاریخ زبان انگلیسی

ذره بین و کتاب

از تاریخ زبان انگلیسی می توان گفت، زبان انگلیسی تقریباً از سال 700 بعد از میلاد وجود داشته است. تکامل زبان انگلیسی در 3 مرحله رخ داده است. انگلیسی قدیم تحت تأثیر قبایل ژرمنی قرار گرفت. انگلیسی میانه نیز با نفوذ بیشتر فرانسوی ها پس از سال 1066 بعد از میلاد توسعه یافت. انگلیسی مدرن از حدود 1500 پس از میلاد به زبان امروزی تبدیل شد که همه ما امروز آن را می شناسیم. در این مطلب، خلاصه ای کوتاه از تاریخ غنی زبان انگلیسی را به شما ارائه می دهیم که در طول قرن ها توسط عوامل بسیاری شکل گرفته است.

یادگیری آنلاین زبان انگلیسی در آموزشگاه زبانسرا

یک عینک روی کتاب تاریخ زبان انگلیسی قرار دارد

پیدایش زبان انگلیسی

آیا می دانید که پیدایش زبان انگلیسی چگونه صورت گرفت؟ در این بخش به صورت خلاصه با نحوه پیدایش زبان انگلیسی آشنا می شوید. تاریخ زبان انگلیسی به سه دوره تقسیم می شود. در هر کدام از این دوران، زبان انگلیسی رشد و پیشرفت منحصر به فردی داشته است. دوران پیدایش زبان انگلیسی شامل انگلیسی باستان) مربوط به سال 450 تا 1100 میلادی)، انگلیسی میانه( مربوط به سال 1100 تا 1500 میلادی) و انگلیسی مدرن(مربوط به سال 1500 میلادی به بعد) است. زبان انگلیسی در قرون مختلف تحت تاثیر انواع زبان های دیگر قرار گرفته است.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در آموزشگاه زبان انگلییس

انگلیسی قدیم

قبایل ژرمنی که در قرن پنجم در انگلستان ساکن شدند به زبانی به نام انگلیسی باستانی صحبت می کردند. این زبان به شدت تحت تأثیر زبان های سلتیک و لاتین قرار گرفت.

انگلیسی میانه

در تاریخ زبان انگلیسی پس از فتح انگلستان توسط نورمنها در سال 1066 تأثیر قابل توجهی بر زبان انگلیسی گذاشت. در این دوران برخی از کلمات فرانسوی در انگلیسی جای گرفتند.

انگلیسی مدرن

تغییر بزرگ واکه ها در این دوره اتفاق افتاد که نحوه تلفظ حروف صدادار در انگلیسی را تغییر داد. با شروع این تغییر، افراد غیر بومی به سختی زبان انگلیسی را یاد گرفتند. انگلیسی در این دوره با معرفی کلمات و عبارات جدید از زبان های دیگر مانند یونانی و لاتین به تکامل خود ادامه داد. این زبان در بسیاری از کشورها صحبت می شود و دارای تغییرات زیادی است.

پرچم انگلیس وسط یکی از شهر های این کشور

انگلیسی باستان

قبایل ژرمن به زبان هایی مانند نورس قدیم، فرانکی، فریسی و انگلیسی صحبت می کردند. منشاء تاریخ زبان انگلیسی باستان مستقیماً با جریان های مهاجرت قبایل ژرمنی به سمت جزایر بریتانیایی ارتباط دارد. گویش های ژرمنی از 700 تا 1100 بعد از میلاد انگلیسی باستانی تغییر پیدا کردند. ابتدا با الفبای رونی و سپس به لاتین نوشته شد. از نظر آوایی، به زبان فریسی باستان بسیار نزدیک بود، تا جایی که برخی از زبان شناسان به زبان انگلیسی فریسی صحبت می کردند.

تکامل زبان انگلیسی باستان، ارتباط تنگاتنگی با داستان تهاجمات به بریتانیای کبیر از قرن 8 و 9 دارد، به ویژه وایکینگ هایی که به زبان نورس قدیم صحبت می کردند. این گویش واژه‌های خاصی را پایه‌گذاری کرد که امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. زبان ایرلندی قدیم با تأثیر گذاشتن بر قواعد گرامری اساسی، اثر خود را در انگلیسی به جای گذاشت.

تربیت مدرس زبان انگلیسی در آموزشگاه زبانسرا

انگلیسی میانه

در تاریخ زبان انگلیسی در این دوران، واژگان فرانسوی به زبان انگلیسی نفوذ پیدا کردند. نفوذ واژگان فرانسوی در زبان انگلیسی بیشتر در حوزه هایی مانند حکمرانی و قانون گذاری پررنگ بود. در سال1066 میلادی به دلیل اینکه ویلیام فاتح به انگلستان حمله کرد و با فتح این کشور پادشاه انگلیس شد. ویلیام، درباریان خود را که به زبان فرانسوی مسلط بودند به انگلیس اعزام کرد تا در آنجا فعالیت کنند. به همین علت، لغات زبان فرانسوی در دادگاه ها و امورات دولتی و قانونی زیاد مورد استفاده قرار گرفت.

انگلیسی میانه به انگلیسی امروزی به مرور زمان نزدیک تر شد. انگیسی میانه با انگلیسی امروزی تفاوت هایی دارد. در انگلیسی میانه، حروف صدادار به صورت متفاوت وجود داشت. به علاوه، چگونگی صرف کلمات در انگلیسی میانه پیچیده تر بود. در مقابل، انگلیسی میانه ساختار ساده تری داشت.

انگلیسی امروزی

از قرن شانزدهم به بعد، انگلیسی مدرن توسعه پیدا کرد و هنوز هم در حال تکامل است. انگلیسی مدرن به دو دوره تقسیم شده است. در هر کدام از این دوران، انگلیسی تغییراتی داشته است. نقطه آغاز انگلیسی امروزی، ورود ماشین چاپ از کشور ایتالیا به انگلیس است. اختراع ماشین چاپ باعث شد که ادبیات نوشتاری کشور انگلیس پیشرفت زیادی داشته باشد. طبق تاریخ زبان انگلیسی از سال 1700 میلادی، انواع کتاب های فرهنگ لغت و دستور زبان چاپ شدند. با ظهور اینترنت و رسانه های اجتماعی، انگلیسی به یک زبان جهانی تبدیل شده است و به سرعت در حال تکامل است.

چند واقعیت جالب درباره تاریخ زبان انگلیسی

در این بخش به بررسی چند واقعیت جالب در مورد تاریخ زبان انگلیسی می پردازیم.

  • انگلیسی یک زبان ژرمنی است. به این معنی که انگلیسی توسط گروهی از قبایل ژرمنی تکامل پیدا کرد که در قرن 5 و 6 در انگلستان ساکن شدند.
  • زبان انگلیسی که امروزه می شناسیم به شدت تحت تأثیر زبان های دیگر از جمله زبان های فرانسوی و اسکاندیناوی قرار گرفته است.
  • طبق تاریخ زبان انگلیسی که به قرن های 5 تا 12 مربوط می شود، کاملاً با انگلیسی مدرن متفاوت است. به عنوان مثال، قواعد دستوری بسیار پیچیده داشت و برخی از کلماتی که در انگلیسی قدیم رایج بودند امروزه دیگر استفاده نمی شوند.
  • تغییر بزرگ واکه ها که در قرن های 14، 15 و 16 رخ داد، نحوه تلفظ حروف صدادار در انگلیسی را تغییر داد. این تغییر یکی از دلایلی است که یادگیری زبان انگلیسی برای افراد غیر بومی را دشوار کرد.
    ویلیام شکسپیر تأثیر عمده ای بر زبان انگلیسی داشت. وی کلمات و عبارات جدید بسیاری را معرفی کرد که بسیاری از آنها هنوز هم استفاده می شوند.
  • زبان انگلیسی نیز تحت تأثیر بسیاری از زبان ها و فرهنگ های دیگر قرار گرفته است، زیرا به عنوان زبان تجارت و استعمار در نظر گرفته شد و در حال حاضر در سراسر جهان به این زبان صحبت می شود.
  • زبان انگلیسی با پیشرفت‌های تکنولوژی شکل گرفته است. اینترنت و رسانه ‌های اجتماعی تأثیر قابل توجهی بر نحوه استفاده و درک ما از زبان انگلیسی داشته ‌اند.

ملکه انگلیس

جمع بندی

تاریخ زبان انگلیسی  به 3 دوره انگلیسی باستان، انگلیسی میانه و انگلیسی مدرن یا امروزی بر می گرده که در این مقاله هر 3 مورد را توضیح داده ایم. زبان انگلیسی مانند زبان فارسی زبان کاملی نمی باشد با گذشت زمان با زبان های مانند زبان ایرلندی و آلمانی اقدام شده است.

سوالات متداول

  • زبان فرانسوی در چه دوره ای با زبان انگلیسی ترکیب شد؟

با فتح انگلستان توسط نورمن ها در سال 1066 تأثیر قابل توجهی بر زبان انگلیسی فرانسوی در زبان انگلیسی پذیرفته شد.

  • قدمت تاریخ زبان انگلیسی چقدر است؟

از ۴۵۰ تا ۱۱۰۰ پس از میلاد

منابع
superprof

زبان سرا دات آی آر

دیگر ویدئو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *