برای دریافت مشاوره جهت ثبت نام دوره موردنظر با ما در تماس باشید

معرفی 10 تا از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی

روش های تدریس زبان انلگیسی

برای تدریس زبان انگلیسی در طول سال های گذشته روش های متنوعی ارائه شده است. دانستن بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی کمک می کند معلم بتواند روش مناسب تدریس برای دانش آموزان خود را تشخیص داده و بازده یادگیری در کلاس خود را افزایش دهد.

در ادامه به بررسی ده تا از بهترین روش تدریس زبان انگلیسی پرداخته ایم. پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی کامل تر با روش های تدریس زبان انگلیسی دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی زبان سرا شرکت کنید.تا با به کارگیری آن ها را یادبگیرید و با استفاده آن‌ها در کلاس درس خود بازده بالایی را کسب کنید.معلم در حال استفاده از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی و دانش آموزانی خوشحال از تدریس خوب مدرس

بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی کدام اند؟

برای تدریس زبان انگلیسی باید با روش ها و متد های روز دنیا آشنا باشید. در زیر ده تا از بهترین روش های تدریس در زبان را بیان می‌کنیم و بیان می‌کنیم که هنوز هم این روش ها کاربرد دارند یا خیر برخی از روش ها مانند روش GTM دیگر در تدریس زبان کاربرد ندارند ولی شما باید با آن‌‌ها آشنا باشید تا به اشتباه در تدریس خود بکار نبرید.

برخی دیگر از روش های تدریس نیز برای مقاطع و سنین خاصی استفاده می‌شوند، مانند روش ALM ، اگر به معلم زبان کودکان هستید پیشنهاد می‌کنم حتما از این روش استفاده کنید

1.روش گرامر-ترجمه  (Grammar Translation Method)

روشGTM مخفف روش Grammar Translation Method یکی از روش های پرکاربرد و رایج تدریس زبان در سال های 1840-1940 میلادی بوده است. هدف روش GTM تقویت مهارت reading وwriting  است. در این روش به مهارت های speaking و listening  توجه کمتری می‌شود و عمده توجه روی دو مهارت دیگر است.

دراین روش معلم بیشتر با خواندن متون و ترجمه و توجه به ساختار گرامری آن‌ها سعی در یادگیری زبان انگلیسی دارد. این روش در دنیای آموزش به نوعی منسوخ شده است. زیرا تنها به تقویت دو مهارت رایتینگ و لیستنینگ می‌پردازد و به دو مهارت دیگر توجهی نمی‌شود.

هنوز این روش را یکی از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی به شمار می‌آورند. اما اگر یک معلم زبان انگلیسی هستید تدریسی با این روش پیشنهاد نمی‌شود. زیرا تمام مهارت های زبان آموزان نیاز به توجه و تقویت دارند.

2. روش شنیداری یا Audio lingual method

یکی دیگر از روش های تدریس زبان انگلیسی روش ALM که مخفف کلمه Audio lingual method است. این روش تدریس بیشتر برای آموزش به کودکان و نوجوانان کاربرد دار. آقای چارلز در سال 1945 این متد رو در دانشگاه میشیگان ابداع کرد. رد این متد بیشتر بر پایه شنیدن است. هدف روش ALM این است که زبان آموزان از طریق شنیدن فایل های صوتی زبان آن‌ها را بفهمند و بتوانند تکرار کنند. در واقع تمرکز این روش روی تقویت مهارت listening  است.

روش شنیداری یکی از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی است که بهتر است بیشتر برای آموزش به کودکان مورد استفاده قرار بگیرد. اگر می خواهید به خوبی با دانش آموزان خود ارتباط بگیرید بهتر است  مقاله دوره تربیت معلم یا TTC مطالعه کنید.

3. روش مستقیم یا Direct method

روش Direct method  نیز یکی ازبهترین روش های تدریس زبان انگلیسی به اختصار DM  متد به روز شده روش GTM است. با این تفاوت که در این روش متن ها را به زبان مادری(فارسی) ترجمه نمی‌کنند. و مدرس زبان متون را با زبان دوم (اشاره) و با بیان آنها به معنی ساده تر تدریس کند. برای آموزش معانی لغات در این روش بیشتر از تصاویر و توضیحات ساده تر استفاده می‌شود تا در بهتر در ذهن زبان آموز بماند.

4. روش تدریس silent way

روش silent way یا روش تدریس خاموش روشی متفاوت در آموزش زبان انگلیسی است. این روش بیشتر برای تدریس به زبان آموزان برای تقویت مهارت speaking آنهاست. در این روش مدرس زبان تا جای ممکن حرف نمی‌زند. به نوعی در سکوت است تا زبان آموزان سعی کنند با تکیه بر دانش زبانی خود حرف بزنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند و حتی در صورتی که اشتباه کنند سعی کنند خودشان نه معلم آن اشتباه را برطرف کند.

5.روش آموزش به شیوه ارتباطی (Community Language Teaching)

این روش درواقع نقطه مقابل روش ALM  است در این روش معلم زبان بیشتر روی افزایش مهارت زبان آموزان در برقراری ارتباط با دیگران توجه می‌کند.

این روش نیز یکی از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی به شمار می‌رود پیشنهاد میکنم اگر مدرس زبان هستنید حتما این روش تدریس را البته برای زبان آموزان سطح متوسط خود به کار ببرید.از قاعده خاصی پیروی نمی‌شود و معمولا این متد برای افرادی تدریس می‌شود که تا حدودی با زبان انگلیسی آشنایی دارند.

 6. روش Communicative language learning

در روش Communicative language learning که یکی از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی است، از قاعده خاصی پیروی نمی‌شود و معمولا این متد برای افرادی تدریس می‌شود که تا حدودی با زبان انگلیسی آشنایی دارند. در هر جلسه موارد متفاوتی تدریس می‌شود و در واقع هدف اصلی  یادگیری زبان مورد استفاده در جامعه می‌باشد. به طور مثال ممکن است یک جلسه بخشی از یک فیلم نمایش داده شود و تمام نکات گرامری، لغات جدید و … تدریس شود.

 7.روش Cooperative learning

یکی دیگر از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی روش cooperative learning است.  همان طور که از اسم روش مشخص است پایه تدریس در آن ایجاد جو رقابتی و مشارکتی در کلاس است. درواقع برای هر مبحث یک کار گروهی در نظر گرفته می‌شود و زبان آموزان در گروه های خود با تبادل اطلاعات تلاش می‌کنند تا مباحث جدید زبان را یادبگیرند.

8. روش Task based language teaching

این روش یکی از جدید ترین روش هاست که با نام اختصاری TBLT شناخته می‌شود. دلیل محبوبیت این روش، پروژه محور بودن آن است. درواقع محور اصلی این روش دانش آموز است نه معلم. در این روش مدرس از task  های مختلف برای رسیدن به تقویت مهارت های مختلف درشاگردان استفاده می‌کند.

9. روش رویکرد طبیعی Natural Approach

در سال 1977، تریسی ترل (Tracey Terrell) روشی تحت عنوان رویکرد طبیعی برای آموزش زبان معرفی کرد این روش یکی از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی روی برقراری ارتباط به تمرکز دارد. رویکرد طبیعی در واقع روی مشاهده و یادگیری زبان جدید از طریق قرارگیری در محیطهای غیر رسمی که به زبان هدف صحبت می کنند تمرکز دارد.

10. روش Participatory approach

این روش درواقع به صورت تخصصی به آنچه نیاز دانش آموزان است می‌پردازد. موارد آموزشی برای افراد با شرایط متفاوت مختلف خواهد بود. هرکدام از این دانش آموزان نیاز به یادگیری یک سری عبارات و جملات از پیش تعیین شده دارند که در این روش به صورت ویژه به آنها تدریس می‌شود.

روش های تدریس زبان

انواع بازی های برای یاد دهی زبان انگلیسی

ده روش متفاوت از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی را بیان کردیم حالا بد نیست در کنار استفاده از این روش ها از بازی های زبان نیز برای آموزش زبان استفاده کنید. شما می‌توانید سه نوع بازی برای آموزش زبان انگلیسی استفاده کنید.

1.بازیBoard Race

بازی  Board Raceیک بازی در کلاس های گروهی است. درکنار استفاده از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی می‌توانید از این بازی برای مرور واژگان آموخته شده می توان استفاده کرد. فضای رقابتی در این بازی هیجان زیادی برای زبان آموزان ایجاد می کند. در این بازی بایستی کلاس را به دو تیم یا هر تعدادی که مناسب است، تقسیم کنید. تخته را به اندازه ی تعداد تیم های مشخص شده تقسیم کنید و برای هر قسمت یک موضوع بنویسید. به عنوان مثال تخته را به دو قسمت تقسیم کرده و در یک سمت موضوعی مثل رنگ ها و در سمت دیگر غذا ها را بنویسید. سپس یک نفر را از هر تیم انتخاب کرده و از سایر دانش آموزان بخواهید تا 5 بشمارند در این حین هم تیمی آن ها باید هر تعداد لغت در مورد موضوع که می تواند روی تخته بنویسد، سپس نوبت عضو دیگری از تیم است و به همین روال همه ی افراد یک بار پای تخته می روند و ذهن خود را به چالش می کشند. در پایان تیمی که کلمات بیشتری نوشته باشد برنده می شود.  کلمات غیرقابل خواندن یا نادرست شمرده نمی شوند.

2.بازیHangman

در کنار استفاده از ده بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی یکی از بازی های مورد علاقه و پر طرفدار دیگر در میان معلمان و زبان آموزان، Hangman است. روش بازی به این صورت است که یکی از زبان آموزان یا خود معلم کلمه یا عبارتی را در ذهن انتخاب کرده و با استفاده از خطوط تیره تعداد حروف را روی تخته بنویسید، سپس از شاگرد دیگر بخواهد تا حروفی را پیشنهاد کنند. اگر آن حرف در کلمه یا عبارت باشد، آن را در جاهای خالی صحیح بنویسد اما اگر حرف پیشنهادی در کلمه وجود نداشته باشد، آن را زیر خطوط تیره بنویسد و شروع به ترسیم تصویر یک مرد حلق آویز کند. این روند آنقدر ادامه پیدا می کند تا یک نفر بتواند کلمه مورد نظر را از روی حروف مشخص شده حدس بزند یا اینکه کسی موفق به حدس کلمه نشود و تصویر مرد حلق آویز کامل شود. شما باید این کار را ادامه دهید تا دانش آموزان کلمه را به درستی حدس بزنند ، دانش آموزان شما برنده خواهند شد. اگر نمودار را کامل کنید ، برنده می شوید.

3.بازی  پانتومیم

بازی پانتومیم نیز در کنار بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی ، بازی مناسبی برای تمرین افعال و زمان آن‌ها است. همچنین گزینه‌ی خوبی برای معلمانی به شمار می‌رود که وسایل لازم برای انجام بازی‌های دیگر را ندارند. برای اینکه دانش آموزان زود از بازی خسته نشوند، بهتر است کلمات جذاب‌تری را برای بازی انتخاب کنید.

سه نوع بازی در یاد دهی زبان انگلیسی

1بازیBoard Raceیک بازی گروهی که برای مرور واژگان کاربرد دارد.
2بازیHangmanیک بازی گروهی برای تقویت و یادگیری لغات جدید
3بازی  پانتومیمبازی مناسبی برای تمرین افعال و زمان آن‌ها است

جمع بندی

ما در این مقاله ده تا از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی را به شما معرفی کردیم در کنار آن نیز به معرفی سه بازی معروف که در یاددهی زبان انگلیسی موثر است، پرداختیم. شما می توانید با شرکت در دوره های تربیت مدرس زبان انگلیسی آموزشگاه زبان سرا با روش های بیشتری در این زمینه آشنا شوید و به تقویت مهارت خود در معلمی زبان انگلیسی بپردازید. برای فهمیدن مزایای دوره تربیت مدرس می توانید مقاله مزیت دوره تربیت مدرس سایت زبان سرا را مطالعه کنید

سوالات متداول

  • چگونه متوجه شویم که چه روشی برای تدریس زبان به شاگردان خود مناسب است؟

شما ابتدا باید به سطح توانایی دانش آموزانتان و اهداف یادگیری از یکی از بهترین روش های تدریس زبان انگلیسی استفاده کنید.

  • چگونه می توان پیشرفت دانش آموزان را در روش های مختلف تدریس ارزیابی کرد؟

با برگزاری آزمون های منظم و بررسی تکالیف شاگردان و پرسش های شفاهی در هنگام تدریس می توانید میزان پیشرفت دانش آموزانتان را متوجه شوید.

  • چگونه می توان آموزش زبان انگلیسی را برای دانش آموزان جذاب کرد؟

با انجام بازی های گروهی و فعالیت های تعاملی و پخش ویدئو های مرتبط با زبان می توانید یادگیری زبان برای دانش آموزان خود را جذاب کنید. ما در این مقاله سه مورد از بازی هایی که شما می توانید در کلاس خود انجام دهید را بیان کردیم.

زبانسرا.آی آر

دیگر ویدئو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *