برای دریافت مشاوره جهت ثبت نام دوره موردنظر با ما در تماس باشید

معرفی لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی

خانمی که پرچم آلمان بر دست دارد

زبان آلمانی جزو سخت ترین زبان‌های بین‌المللی است و جهان امروز حدود 190 ملیون نفر از جمعیت کل دنیا به عنوان زبان اول یا دوم به این زبان تکلم می کنند. لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی قسمت مهمی از زبان آلمانی هستند. لهجه‌های زبان آلمانی با گذشت زمان، به میزان کمی دستخوش تغییر شده اند اما همچنان غنی و پربار هستند و تعداد زیادی از مردم با این گویش‌ها صحبت می کنند. گویش‌های آلمانی، تا حدودی با یکدیگر متفاوتند و جالب اینجاست که حتی گاهی اوقات، بومی‌های آلمان هم برای درک مفاهیم برخی از لغات گویش‌ها دچار مشکل می شوند.

زبان آلمانی یک زبان با تنوع زیادی از لهجه‌ها و گویش‌ها است که در مناطق مختلف آلمان، اتریش، سوئیس و دیگر نقاط جهان که از این زبان استفاده می‌شود، متداول است . به همین خاطر اگر قصد فراگیری زبان آلمانی را دارید یا می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره گویش های مختلف آلمانی به دست آورید، می‌توانید برای ثبت نام در دوره‌های آموزش آنلاین زبان آلمانی به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی

لهجه و گویش‌های زبان آلمانی در مناطق مختلف کشور آلمان

چرا باید با لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی آشنا باشیم؟

آشنایی با زبان مردم کشورهای مختلف به ما کمک می‌کند تا اطلاعات زیادی درباره فرهنگ و آداب و رسوم آنها به دست آوریم. از جمله دلایلی که باید در کنار یاد گیری زبان آلمانی، لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی را یاد بگیریم عبارت‌اند از:

  • کسب اطلاعات درباره مردم آن منطقه
  • شناخت فرهنگ مردم منطقه
  • فهم و درک زبان آلمانی
  • برقراری ارتباط بهتر با افراد بومی

اهمیت لهجه و گویش زبان آلمانی

آلمانی به عنوان یک زبان مهم و مورد توجه در اروپا شناخته می‌شود و دارای اهمیت بسیاری است. لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی نقش مهمی در تعیین هویت فرهنگی افراد و مناطق دارند. بعضی از افراد ممکن است برای ارتباط بهتر با افراد محلی و فهم بهتر فرهنگ آلمان، به یادگیری یک لهجه خاص بپردازند.

تاریخچه لهجه ها و زبان آلمانی

لهجه‌ها در زبان‌ها از زمان‌های گذشته در نقاط مختلف دنیا برای بیان هویت فرهنگی استفاده می‌شده‌اند. در قرن ابتدای قرن 700 میلادی اولین دست نویس‌های زبان آلمانی در نقاط مختلف کشور آلمان نوشته شده است. لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی در ارتباط اجتماعی و فرهنگ آلمان نقش موثری داشته است.

انواع لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی

لهجه و گویش‌ها زبان آلمانی در مناطق مختلف

انواع لهجه و گویش زبان آلمانی

زبان آلمانی مانند بسیاری از زبان های زنده دنیا، با گویش های مختلف تکلم می شود. بسیاری از این لهجه ها دشوار و بسیار متفاوت از آلمانی رسمی هستند. جالب است بدانید که 3 گروه گویش اصلی آلمانی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می شود.

لهجه آلمانی پایین (سفلا)

مردم مناطقی از قبیل ایالت شلزویک-هولشتاین، بندر برمن، ایالت ساکسون-آنهالت، ایالت ساکسونی پایین، وستفالیا و مردمان سرزمین فریزلند شرقی با این لهجه و گویش متفاوت زبان آلمانی صحبت می کنند.

گویش مربوط به مناطق مرکزی آلمان

لهجه و گویش های مختلف زبان آلمانی در سراسر کشور آلمان تکلم می‌شود که مردم مناطقی مانند لوکزامبورگ، سارلند، ایالت هس، بخش هایی از راین لند، جنوب غربی راین-وستفالیای شمالی، ایالت بادن-ورتمبرگ از این قاعده مستثنا نیستند و از این گویش آلمانی برای تکلم استفاده می کنند. در قسمت هایی از استان تورینگن و قسمت جنوبی ایالت ساکسونی از آلمان شرقی نیز به این گویش تکلم می شود.

گویش آلمانی زبرین

در ایالت باواریا، شمال غربی استان بادن-ورتمبرگ، جنوب ایالت تورینگن، یالت آلزاس، سوابیا از این گویش برای تکلم استفاده می شود که گویش آلمانی زبرین از جمله لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی است.

1انواع لهجه و گویش زبان آلمانی در مناطق مختلفمناطق
2لهجه آلمانی پایین (سفلا)ایالت شلزویک-هولشتاین، بندر برمن، ایالت ساکسون-آنهالت، ایالت ساکسونی پایین، وستفالیا و فریزلند شرقی
3گویش مربوط به مناطق مرکزی آلمانلوکزامبورگ، سارلند، ایالت هس، بخش هایی از راین لند، جنوب غربی راینوستفالیای شمالی، ایالت بادنورتمبرگ،
4گویش آلمانی زبریناستان تورینگن و قسمت جنوبی ایالت ساکسونی

بر مبنای این سه گویش اصلی، تعداد زیادی گویش فرعی متنوع شکل گرفته است. به عنوان مثال، گویش مورد استفاده در برلین ترکیبی از لهجه و گوبش‌های مختلف زبان آلمانی از جمله گویش آلمانی مرکزی و لهجه آلمانی پایین است.

همانطور که گفته شد، در برخی موارد حتی افراد آلمانی بومی، در درک معنی برخی گویش ها با چالش مواجه می شوند. به عنوان مثال اگر یک فرد بومی آلمان شمالی و باواریایی هر یک به لهجه خود با هم صحبت کنند، احتمالاً متوجه منظور یکدیگر نخواهند شد.

فردی روی میز مشغو آموزش زبان آلمانی است جلوش لپتاپ و پرچم آلمان قرار دارد

آیا یادگیری لهجه در گرفتن اقامت تاثیر دارد؟

امروزه افراد زیادی تصمیم می گیرند برای کار یا تحصیل به کشورهای دیگر از جمله آلمان مهاجرت کنند و به همین دلیل به دنبال فراگیری زبان و لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی هستند. مهم‌ترین راه برای برقراری ارتباط و تعامل با مردم هر کشور، صحبت کردن است که به همین دلیل آموختن زبان کشور مقصد قبل از مهاجرت یا سفر از اهمیت زیادی برخوردار است.

یکی از روش های کاربردی برای اینکه در کشور مقصد احساس تنهایی و افسردگی نکنید و بتوانید خود را با فرهنگ این کشور وفق دهید، آموختن زبان آن کشور قبل از مهاجرت است. همچنین برای دریافت اقامت و ورود به بازار کار و حضور در جمع های دوستانه، دانستن و تسلط بر زبان و لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی اهمیت زیادی دارد.

بهتر است در صورت تمایل به مهاجرت یا سفر به این کشور، با زبان آلمانی و گویش های آن آشنایی داشته باشید. نکته دیگر این است که نباید تصور کرد که صرفاً حضور در محیط کشور آلمان، موجب تسلط به زبان و لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی می شود. واقعیت این است که هر چه سطح زبان شما پایین تر باشد، اعتماد به نفس شما برای حضور در محل کار و اجتماع کمتر می‌شود و همین امر موجب انزوا، دلسردی و عدم موفقیت شما خواهد شد.

اگر نیروی کار حرفه‌ ای هستید و برای زمینه کاری شما در آلمان تقاضا وجود دارد، مهارت در زبان آلمانی می تواند فرصت‌های شغلی جدیدی را پیش روی شما قرار دهد. همین فرصت ها می توانند فاکتورهای زمینه ساز بسیار قوی برای کمک به شما جهت دریافت اقامت باشند.

بیشتر در کدام قسمت های کشور آلمان با لهجه صحبت می کنند؟

لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی پس از لهجه و گویش‌های انگلیسی و فرانسوی، سومین زبان خارجی پرگویش بوده و به لحاظ تعداد گویشوران، دومین زبان اتحادیه اروپا است. بیشتر مردم آلمان از زبان استاندارد آلمانی برای گفتگو استفاده می کنند زیرا لهجه و گویش‌های مختلفی در زبان آلمانی وجود دارد و یادگیری تمامی آنها برای همه میسر نمی‌باشد. همچنین در آلمان، سخن گفتن با لهجه محلی نشانه غنای فرهنگی افراد است.

لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی

جمع بندی

از آنجا که زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی استاندارد است، برای اینکه بتوانید بهتر با مردم این کشور ارتباط برقرار کنید و از اقامت و سفر خود در آلمان لذت ببرید، باید با زبان و لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی آشنایی داشته باشید. بنا به توصیه متخصصان، بهتر است کار آموزش خود را از موسسات معتبر آغاز کنید.

آموزشگاه «زبانسرا»، با سالها تخصص و تجربه در زمینه آموزش زبان های خارجی، آماده ارائه خدمات به زبان آموزان عزیز می باشد. شما می توانید با شرکت در دوره های آموزشی ما، ظرف کمترین زمان ممکن به زبان آلمانی تسلط پیدا کنید. لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

  • آیا برای تحصیل در کشور آلمان باید با لهجه‌ی آنها آشنا باشیم؟

افراد تحصیل کرده به ندرت با لهجه صحبت می کنند، ولی در آلمان جنوبی، حتی در دانشگاه ها نیز با لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی سخن گفته می شود.

  • در دوره های آموزش زبان آلمانی آموزشگاه زبانسرا لهجه و گویش‌های مختلف زبان آلمانی هم آموزش داده می شود؟

بله، در زبانسرا تمامی لهجه‌ها و گویش‌های زبان آلمانی آموزش داده می‌شود.

  • آیا یادگیری زبان آلمانی برای تمامی سنین امکان پذیر است؟

بله، در آموزشگاه زبان آلمانی زبانسرا، آموختن زبان آلمانی و دیگر زبان‌ها برای تمامی سنین امکان پذیر است.

منبع

languagebird, rosettastone

زبانسرا دات آی آر

دیگر ویدئو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *