برای دریافت مشاوره جهت ثبت نام دوره موردنظر با ما در تماس باشید

جشن هالووین

آدمکی که سرش از کدو ایی که داخل آن روشن است درست شده است و کله اسکلتی را در دست دارد

هر فرهنگی، برای خود آداب و رسوم مخصوصی دارد؛ آداب و رسومی که ممکن است خاص باشند یا تبدیل به برندی جهانی شده و مورد استفاده عموم مردم قرار گیرند. یکی از جشن هایی که تبدیل به جشنی جهانی شده و افراد زیادی هر سال از آن لذت می برند، جشن هالووین نام دارد.
مدتی است که این جشن از محبوبیت زیادی در ایران برخوردار شده و عده زیادی سعی دارند تا در ایران نیز این جشن را به شیوه های مختلف، برگزار کنند. با ما در این مقاله همراه باشید تا به کمک هم، ویژگی های مختف این جشن را مطالعه کرده و اطلاعاتی درباره تاریخچه آن به دست آوریم.

برای شرکت در کلاس یادگری آنلاین زبان انگلیسی آموزشگاه زبانسرا به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

3 تا کدو خالی شده که دورنش آن ها روشن است در وسط جنگ تاریک این نماد جشن هالووین است

چرا جشن هالووین برگزار می شود؟

برخلاف تصور عموم، هالووین جشنی نو ظهور نیست و سالیان زیادی است که این جشن در مناطق مختلف دنیا برگزار شده است و مردم در آن با استفاده از لباس هایی خاص و پوشش هایی عجیب، سعی در زنده نگاه داشتن فرهنگ خود می کنند. دلایل مختلفی را می توان برای  برگزاری این جشن نام برد که یکی از این موارد، ریشه تاریخی جشن هالووین خواهد بود. هرچند که عده زیادی امروزه اطلاعات صحیحی درباره دلیل انجام شدن این جشن ندارند، اما بهتر است بدانیم که مراسم هالووین ریشه در برخی از مراسمات کهن قوم سلتیک در گذشته دارد.
امروزه شیوه انجام این مراسمات به کلی تغییر یافته و به روش جدید تری انجام می گیرد؛ خرافات بسیاری از این مراسمات حذف گشته و برخی از آداب و رسوم مدرن مردم، به آن وارد شده اند. این تغییرات باعث شده تا هالووین تبدیل به جشنی جهانی و محبوب شده و افراد زیادی هر ساله در سراسر دنیا، برای جشن گرفتن آن لحظه شماری نمایند.

با ثبت نام کودکان خود در دوره آموزش زبان انگلیسی کودکان آینده آن هارا موفقیت تضمین کنید.

تاریخچه جشن هالووین

اگر به گذشته نگاهی بیاندازیم و ریشه هر کدام از جشن های امروزی را پیدا کنیم، متوجه خواهیم شد که بسیاری از این جشن ها ریشه در روابط انسانی و جشن های بسیار قدیمی تر دارند که با گذشت زمان و تغییرات زیاد، به شکل امروزی خود در آمده اند. ریشه های جشن هالووین نیز به جشنی باستانی و سلتیک باز می گردد؛ این جشن حدود 2000 سال قبل در مناطقی از ایرلند، بریتانیا و فرانسه برگزار شده و تا به امروز نیز یکی از جشن های محبوب مردم این مناطق و همچنین باقی نقاط جهان محسوب می شود.
سلک ها در زمان گذشته بر این باور بودند که در شب قبل از سال نو، مرز بین دنیای مردگان و دنیای زنده ها باریک و باریک تر شده و این دو جهان در این تاریخ، از هر زمانی به یکدیگر نزدیک تر می شوند. این باور باعث شده تا مردمان با استفاده از پوشش هایی خاص و ترسناک، سعی در زنده نگه داشتن این تاریخ داشته باشند و به مرور این جشن حالتی مدرن تر و امروزی تر به خود گرفت. هالووینی که امروزه در اکثر مناطق انجام می شود، کاملا با هالووین اصلی متفاوت است اما روح هر دو یکی بوده و یک هدف را به شیوه های مختلف دنبال می کنند.

دوره آموزش آنلاین آیلتس

چند تا کدو خالی شده که دورنش آن ها روشن است جلو در قرار دارند

نحوه برگزاری هالووین

بر پا کردن جشن هالووین نیز درست به مانند تمامی جشن های دیگر، مستلزم رعایت برخی نکات خواهد بود؛ نکاتی که رعایت نکردن آن ها خارج از عرف محسوب شده و باعث می شود تا شما احترام لازم به این مراسمات را به جا نیاورید. یکی از رایج ترین و مشهور ترین علائم نزدیک شدن هالووین، مشاهده کدو تنبل هایی است که در شکل های مختلف و ظواهری ترسناک، در مقابل خانه ها قرار داده شده اند. عموما مردم این رسم را به عنوان نمادی از فرا رسیدن هالووین در نظر گرفته و با انجام آن، شروع شدن این جشن را نوید می دهند.
پوشیدن لباس های ترسناک و گرفتن ظاهری خوفناک به خود، یکی دیگر از جزئیات مراسم هالووین محسوب می شود. مردم با پوشیدن لباس های ترسناک و به گونه ای فانتزی، سعی می کنند تا ریشه های جشن هالووین را زنده نگه داشته و ادای احترامی به نسخه اصلی آن داشته باشند.

در چه روزی هالووین برگزار می شود؟

همان گونه که در بخش های قبلی به این مسئله اشاره کردیم، سلتیک ها برای بزرگداشت روز آئینی خود و جشن گرفتن به مناسبت نزدیکی عالم مردگان و زندگان، شب هالووین را جشن می گرفتند. آن ها در شب سی و یکم اکتبر دور هم جمع شده و با انجام برخی اعمال خاص، سعی داشتند تا زندگی مردگان را به زندگی خود متصل نمایند.
دلیل انتخاب این روز توسط سلتیک ها این بود که با گردش سال جدید، ما مرگ سال قدیمی را بر اساس تقویم آن ها مشاهده خواهیم کرد و به طبع، با دیدن تولد سال جدید، می توانیم مرگ و زندگی را در طول مدتی کم مشاهده کرده و آن را با چشمان خود نظاره گر باشیم. امروزه نیز مردمان هر شب در سی و یکم اکتبر، جشن هالووین گرفته و یاد و خاطره گذشتگان خود را زنده نگه می دارند.

کدو خالی شده که دورنش روشن است در آشپزخانه قرار دارد

نتیجه گیری

جشن هالووین با تمام عجیب بودن و جذابیت هایش، در نهایت و در ریشه، تفاوت چندانی با دیگر مراسمات نخواهد داشت؛ این برگزارکنندگان جشن ها هستند که می توانند با استفاده از خلاقیت و اشتیاق خود برا این نوع مراسمات، آن ها را تبدیل به جشن هایی جذاب کرده و باعث معروف شدن آن در سطح جهان شوند.
با درک بهتر ریشه های این جشن و فهمیدن این مسئله که دلایل رفتار مردم در این شب چه چیزی است، می توانیم خود را به حقیقت اصلی آن نزدیک تر کرده و از این پس، از زاویه ای بهتر و منطقی تر به جشن هالووین نگاه کنیم. اکنون می توانیم خود را برای هالووین بعدی آماده کرده و با دیدگاهی جدید کدو های بدقواره و ترسناک را جلوی درب خانه ها قرار دهیم؛ فراموش نکنید که مرگ در شب هالووین، از هر شب دیگری به ما و اطرافیانمان نزدیک تر است.

سوالات متداول

آیا در ایران هالووین را به رسمیت میشناسن؟

خیر

تفاوت جشن هالووین با جشن کریسمس در چیست؟

برای دریافت سوال خود به صفحه جشن کریسمس مراجعه کنید.

منابع

history, worldhistory

زبانسرا دات آی آر

دیگر ویدئو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *