برای دریافت مشاوره جهت ثبت نام دوره موردنظر با ما در تماس باشید

شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران

آزمون آیلتس سیستم آزمون بین المللی زبان انگلیسی است. شرکت کنندگان در این آزمون، میزان توانایی و دانش زبان انگلیسی خود را ارزیابی می‌کنند. این آزمون با هدف ارزیابی دانش زبانی  افرادی اجرا می شود که خواهان تحصیل و یا کار در کشورهای انگلیسی زبان هستند. شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران و در بین کشورها، شهرها و نیز مراکز متفاوت است. آزمون آیلتس به دو صورت آزمون جنرال (General Training) و آزمون آکادمیک (Academic Training) ارائه می شود.

مدرک آزمون جنران آیلتس برای تایید مهارت زبان به یک کارفرما، یا برای مقاصد مهاجرت یا برای دریافت شهروندی لازم است.مدرک آزمون آیلتس آکادمیک برای پذیرش در دانشگاه ها مورد نیاز است. برای دریافت نتیجه بهتر در آزمون آیلتس می توانید در دوره های آموزش آنلاین آیلتس زبانسرا شرکت کنید.

شخصی در حال برگزاری آزمون آیلتس

شرایط برگزاری آزمون  آیلتس در ایران

هر دو آیلتس General Training و Academic دارای 4 بخش Listening، Reading، Writing و Speaking هستند. همه بخش های امتحانی همواره در یک مکان برگزار می شوند که همان مرکز آزمون خواهد بود.

بخش های مختلف، به ترتیب خاصی انجام می گیرند و شرکت کنندگان در آزمون معمولا سه بخش Listening، Reading، Writing  در یک روز و بخش Speaking را در روز دیگری که از قبل تعیین شده است آزمون می دهند.

آزمون اسپیکینگ آیلتس ممکن است در همان روز، بعد از بقیه قسمت ها یا حتی قبل از سایر بخش های آزمون (حداکثر 7 روز) برنامه ریزی شود. اما جای نگرانی نیست؛ زیرا مرکز آزمون، شما را از تاریخ های دقیق مطلع می کند. برای شرکت در کلاس یادگیری آنلاین زبان انگلیسی به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

 شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران و زمان بندی آن  2 ساعت و 45 دقیقه خواهد بود که تقسیم بندی زمان آن به شرح زیر است:

لیستنینگ : 30 دقیقه،ریدینگ: 1 ساعت، رایتینگ: 1 ساعت، اسپکینگ: 11-15 دقیقه

آزمون آیلتس آنلاین و آفلاین

مطابق با شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران، این آزمون را را می توان در دو قالب انتخاب نمود:

 1. آزمون آیلتس افلاین (مبتنی بر کاغذ) : شما مطالب آزمون را از دفترچه کاغذی آزمون می خوانید و با استفاده از خودکار یا مداد روی کاغذ می‌نویسید.
 2. آزمون آیلتس آنلاین (توسط کامپیوتر) : تمام مطالب آزمون از روی صفحه کامپیوتر خوانده شده و قسمت نوشتن تایپ می شود.

با این حال، آزمون صحبت کردن آیلتس همواره با یک شخص واقعی انجام می‌شود، مهم نیست که کدام فرمت را انتخاب کنید. با توجه به نوع آزمونی که شما در آن شرکت می‌کنید، مدرک متفاوتی نیز تحویل می‌گیرید. اگر می‌خواهید بیشتر در این باره بدانید پیشنهاد می‌کنم مقاله انواع مدرک آیلتس در زبان سرا را مطالعه کنید.

مدارک لازم برای شرکت در آزمون ILETS

دانشجویان متقاضی آزمون، باید از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون آیلتس آگاه باشند. از شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران که باید داوطلبان بدانند این است که برای ثبت نام متقاضیان بین المللی بایستی از پاسپورت معتبر برخوردار باشند. یکی از مهم ترین مدارک هویتی، گذرنامه است که می بایست در هنگام ثبت نام در اختیار داشته و آن را ارائه نمایید. همان شناسه ای که برای ثبت نام در آزمون استفاده شده را باید در روز آزمون به همراه داشته باشند. دانش‌آموزان زیر 18 سال باید قبل از حضور در آزمون، «فرم رضایت والدین» را ارائه دهند.

مدارک لازم برای آزمون آیلتس در ایران

1فرم IELTS Aplicationهمان فرم ثبت ‌نام آزمون آیلتس است.
2اسکن رنگی از صفحه اول و دوم پاسپورت داوطلباگر پاسپورت ندارید برای گرفتن آن اقدام کنید.
3اسکن رنگی کارت هوشمند ملی داوطلباسکن حتما مشخص و خوانا باشد.
4اسکن عکس پرسنلی داوطلب با زمینه سفیدالزامی نیست.

حداقل سن برای شرکت در آزمون آیلتس

در شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران این است که  هیچ شرط حداقل سنی برای ثبت نام وجود ندارد. با این حال، توصیه می شود شرکت کنندگان در آزمون حداقل 16 سال سن داشته باشند. زیرا در این سن اکثر افراد تحصیلات متوسطه خود را به پایان رسانده و مهارت های زبانی لازم برای موفقیت در امتحان را کسب کرده اند.

شرکت کنندگان زیر 18 سال در آزمون ممکن است نیاز به ارائه مدارک اضافی مانند رضایت کتبی والدین یا قیم را داشته باشند تا بتوانند در آزمون شرکت کنند. مهم است که با مرکز آزمونی که قصد دارید در آن حضور یابید تماس گرفته و در رابطه با هر گونه شرایط اضافی یا محدودیت سنی آزمون آیلتس سوالات خود را مطرح نمایید.

مطابق با مقررات آزمون آیلتس مجریان رسمی آیلتس توصیه می کنند در صورتی که سن شما کمتر از 16 سال است، از شرکت در آیلتس خودداری کنید. اما آن ها به داوطلبان جوان اجازه می دهند بدون محدودیت در آزمون ثبت نام نمایند.

حداقل نمره قبولی

در آیلتس هیچ قبولی یا شکستی وجود ندارد. شما بر اساس عملکرد خود در آزمون، با استفاده از نمرات 1 تا 9 برای هر بخش از آزمون از قبیل Listening، Reading، Writing و Speaking درجه بندی می شوید. نتایج شما از چهار قسمت، به یک امتیاز کلی تبدیل می گردد.

سیستم امتیازدهی منحصر به فرد 9 باندی، عملکرد متقاضی را به شیوه ای ثابت، در هر کجا و در هر زمانی که آزمون انجام می شود، اندازه گیری می کند. این یک روش ثابت در سطح بین المللی وجود دارد که شناخته شده و قابل درک است.

در واقع چیزی به عنوان حداقل نمره قبولی آیلتس یا نمره قبولی در شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران وجود ندارد. نمره آزمون آیلتس در مقیاسی از 0 تا 9 در هر جزء آزمون با 0.5 امتیاز افزایش می یابد و سپس نمره کلی باند محاسبه می شود. هر نمره ای که کسب کنید، در آزمون تاثیرگذار خواهد بود.

اما باید در نظر داشته باشید که امتیاز این آزمون، متناسب با هدف متقاضی دارای اهمیت خواهد بود. در صورتی که قصد دارید تا در دانشگاهی در خارج ثبت نام کنید و به دنبال اخذ مدرک آیلتس هستید، بایستی حداقل نمره کلی 6 را به دست آورید. اما نمره مناسب برای چنین مراکزی 7 در نظر گرفته شده است که این از مقررات آزمون آیلتس است.

دو نفر خانم و آقا در حال نگاه کردن به شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران

زمان و روز برگزاری آزمون آیلتس

آزمون آیلتس در دو نوع آزمون جنرال و آکادمیک یکسان است. اما تاریخ برگزاری این آزمون در سال 2023 برای IELTS تفاوت دارد. البته درشرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران این امکان وجود داشته که دو نوع آزمون در یک روز انجام شوند. به این نکته توجه داشته باشید که آیلتس آنلاین، روش جدیدی است که بر اساس سه مهارت خواندن، شنیدن و نوشتن با کامپیوتر انجام می شود.

اما می بایست برای مهارت مکالمه به صورت حضوری در مرکز برگزاری آزمون آیلتس شرکت کنید. همچنین در نظر داشته باشید که در تمامی روزهای هفته و در تاریخ های متنوعی، در شیفت های عصر و صبح، آزمون رایانه ای آیلتس انجام می شود. شما می توانید در مرکزی که قصد دارید ثبت نام نمایید، این تاریخ ها را مشاهده کنید.

نکات مهم برای ثبت نام آیلتس

 1. از شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران این است که داده های ارائه شده توسط متقاضی در هنگام ارائه درخواست آزمون باید با اطلاعات درج شده در گذرنامه مطابقت داشته باشند.
 2. داوطلبان زیر 18 سال باید هنگام ثبت نام در آزمون، مدرک رضایت والدین خود را ارائه دهند.
 3. دانش آموزان در هنگام ثبت نام باید اطلاعات و مشخصات صحیح را وارد کنند.
 4. در زمان ثبت نام، بایستی محل های آزمون و حالت آفلاین و آنلاین آزمون آیلتس انتخاب شوند.
 5. شما می توانید از بین 48 روز در سال (چهار روز در ماه) که توسط نهادهای مجری آیلتس اختصاص داده شده اند، هر روزی را که متناسب با برنامه ریزی شما بوده، برای شرکت در آزمون انتخاب کنید.

تقلب در آزمون آیلتس

از شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران که با هدف سنجش عادلانة مهارت انگلیسی افراد برگزار می­شود. تقلب در این آزمون فعالیتی غیرقانونی و غیراخلاقی است. تقلب در این آزمون می‌تواند عبارت باشد از

 • استفاده کردن از کتاب ها و جزوه ها.
 • همکاری و صحبت کردن با دیگری در باره سوالات آزمون.
 • استفاده کردن از موبایل، تبلت، یا هر وسیله الکترونیکی.
 •  آماده‌کردن پاسخ‌ها یا گفتن کلمات و جملات از پیش آماده شده برای بخش اسپیکینگ.

تقلب در آزمون IELTS نه‌تنها می‌تواند موجب حذف شرکت کننده و لغو نمره نهایی آن می‌شود.

مردی در حال فکر به شرایط برگزاری آزمون آیلتس

جمع بندی

 مهم ترین شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران را بیان کردیم یادآوری میکنیم که برای شرکت و ثبت نام در این آزمون مدارک شناسایی عکس دار استفاده کنید. در غیر این صورت متقاضیان مجاز به شرکت در آزمون نخواهند بود. اطمینان حاصل کنید که پاسپورت در تاریخ آزمون آیلتس معتبر است. توصیه می شود که قبل از شرکت در آزمون، راهنمایی های لازم را از کارشناسان آموزشگاه زبان سرا دریافت نمایید.

سوالات متداول

 • آیا در مقررات و شرایط برگزاری آزمون آیلتس در ایران استفاده از دیکشنری مجاز است؟

شما اجازه استفاده از هیچ گونه مدل دیکشنری ندارید. و استفاده از دیکشنری در این آزمون به منزله تقلب محسوب می‌شود.

 • چه زمانی می توانیم به ثبت نام آزمون آیلتس ۱۴۰۲ بپرداریم؟

آزمون آیلتس چندبار در سال در ایران برگزار می‌شود شما باید برای اطلاع دقیق از زمان برگزاری به سایت رسمی آزمون آیلتس در ایران مراجعه کنی.

منابع

ischoolprep, britishcouncil

زبانسرا دات آی آر

دیگر ویدئو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *