برای دریافت مشاوره جهت ثبت نام دوره موردنظر با ما در تماس باشید

7 روش تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی

تقویت اصولی مهارت لیسنینگ

بدون شک، مهارت لیسنینگ در زبان انگلیسی یکی از اساسی‌ترین عناصر تسلط بر یک زبان خارجی است. تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی، توانایی فهم و تشخیص صحیح اطلاعات صوتی را از طریق گوش دادن به مکالمات، موسیقی، پادکست‌ها و سایر منابع صوتی در بر می‌گیرد. ارتقاء این مهارت اساسی برای مکالمه فعال، درک بهتر مطالب درسی و حتی بهبود ارتباطات شخصی و حرفه‌ای می‌باشد.

برای تقویت مهارت لیسنینگ، نیاز به تمرینات مکرر و هدفمند است. فعالیت‌هایی چون گوش دادن به پادکست‌ها و فایل‌های صوتی مختلف، تماشای فیلم‌ها و سریال‌ها به زبان اصلی با زیرنویس، و گوش دادن به موسیقی با متن از جمله روش‌های موثری برای بهبود این مهارت می‌باشند.

همچنین، استفاده از منابع آموزشی متنوع مانند دوره‌های آموزش آنلاین، کلاس‌های حضوری و نرم‌افزارهای آموزش زبان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین، تمرینات تفریحی مانند گوش دادن به رادیوها و پادکست‌های مورد علاقه و حتی شرکت در گروه‌ها یا جلسات و گفتگو به زبان انگلیسی و دوره آموزش آنلاین زبان انگلیسی می‌توانند در ارتقاء مهارت لیسنینگ موثر باشند.

چرا تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی برای بسیاری از افراد دشوار است؟

تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی برای بسیاری از افراد به دلایل مختلفی دشوار می‌باشد. این دشواری‌ها ممکن است به علت ویژگی‌های زبان انگلیسی و یا مشکلات شخصی و تربیتی باشند. در زیر به برخی از دلایل این دشواری‌ها اشاره می‌کنم:

تفاوت‌های تلفظ و لحن: زبان انگلیسی تلفظ‌ها و لحن‌های مختلفی دارد که برای برخی افراد ممکن است سخت باشد تا آن‌ها را به درستی فهم کنند.

سرعت مکالمه: برخی افراد با سرعت بالایی که در مکالمات طبیعی و روزمره استفاده می‌شود مشکل دارند. این ممکن است باعث شود که آن‌ها دچار سردرگمی شوند و نتوانند مطلب را به درستی درک کنند.

محدودیت‌های واژگانی و دستور زبان: اگر کسی دایره واژگان کمی داشته باشد یا با قواعد دستور زبان مشکل داشته باشد، ممکن است مکالمات را به درستی متوجه نشود.

عدم عادت به گوش دادن به زبان انگلیسی: افرادی که در محیطی زندگی می‌کنند که از زبان دیگری استفاده می‌شود، ممکن است عادت به گوش دادن به انگلیسی را نداشته باشند.

عدم تمرکز و توجه کافی: برای درک مطلب به درستی، نیاز به تمرکز و توجه داریم. در مواقعی که تمرکز کم است، این مهارت دشوارتر می‌شود.

علت سختی تقویت مهارت لیستنینک زبان انگلیسی

1تفاوت‌های تلفظ و لحنزبان انگلیسی تلفظ‌ها و لحن‌های مختلفی دارد که برای برخی افراد ممکن است سخت باشد.
2سرعت مکالمهبرخی افراد با سرعت بالایی که در مکالمات طبیعی و روزمره استفاده می‌شود مشکل دارند.
3محدودیت‌های واژگانی و دستور زباناگر کسی دایره واژگان کمی داشته باشد یا با قواعد دستور زبان مشکل داشته باشد، ممکن است مکالمات را به درستی متوجه نشود
4عدم عادت به گوش دادن به زبان انگلیسیافرادی که در محیطی زندگی می‌کنند که از زبان دیگری استفاده می‌شود، ممکن است عادت به گوش دادن به انگلیسی را نداشته باشند.
5عدم تمرکز و توجه کافیبرای درک مطلب به درستی، نیاز به تمرکز و توجه داریم. در مواقعی که تمرکز کم است، این مهارت دشوارتر می‌شود.

با این وجود، با تمرینات منظم، استفاده از منابع آموزشی متنوع، و تکرار مکرر، می‌توان به تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی پرداخت و به تسلط بیشتر در زبان انگلیسی دست یافت.

.1گوش دادن موزیک معجزه  تقویت لیسینیگ

افراد در هر سنی به موسیقی علاقه نشان می دهند. در واقع، موسیقی در زندگی نوجوانان و جوانان امروزی نقش کلیدی را ایفا می کند.

شما می توانید حین پیاده روی، آشپزی و… به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید. علاقه مندان به تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی می‌توانند به موزیک های انگلیسی گوش دهند.

سعی کنید که اول سراغ موزیک هایی آسان تر و قابل فهم تر بروید. با گوش دادن موزیک انگلیسی ساده می توانید لغات بیشتری را به خاطر بسپارید و مهارت شنیداری خود را تقویت کنید. پس از گذشت بازه زمانی مشخصی می توانید سراغ گوش دادن موسیقی انگلیسی با واژگان پیشرفته تر بروید.

مردی در حال گوش دادن به موزیک برای تقویت لیسنینگ

.2گوش دادن اخبار کشور های انگلیسی زبان

برخی از افراد به شنیدن اخبار روز دنیا علاقه زیادی دارند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید، به منظور تقویت مهارت لیسینیگ می توانید سراغ دانلود اخبارهای کشورهای انگلیسی زبان بروید.

شما می توانید با گوش دادن به اخبارها به زبان انگلیسی، به تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی خود بپردازید و آن را بهبود بخشیده و واژگان متعددی را یاد بگیرید. سعی کنید که حداقل هفته ای یکبار این کار را انجام دهید.

یک مرد و زن در حال اعلام اخبار

.3گوش دادن پادکست

یکی دیگر از تکنیک های بهبود مهارت لیسینیگ، گوش دادن به پادکست است. شما می توانید چندین پادکست را دانلود کرده و روزی یک مورد از آنها را گوش دهید.

شاید با واژگان پادکست ها آشنایی نداشته باشید. اما با شنیدن پادکست ها می توانید مهارت شنیداری و لهجه خود را تا حد مناسبی بهبود ببخشید.

پس از مدتی گوش کردن به پادکست ها کم کم ابتدا کلمات و سپس جملات را متوجه می‌شوید و این نشاندهنده تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی شماست.

مردی در حال ضبط پادکست گوش کردن به آن برای تقویت لیسنینگ

.4دیدن فیلم برای بهبود مهارت لیسنینگ

معمولاً بسیاری از افراد برای گذراندن اوقات فراغت سراغ دیدن انواع فیلم ها با ژانر مختلف می روند. آیا می دانید که با تماشای فیلم می توانید مهارت لیسینیگ را بهبود ببخشید؟ یکی از موثرترین روش ها برای تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی و تقویت مهارت ریدینگ زبان انگلیسی، دیدن فیلم به زبان انگلیسی است. از مزایای تماشای فیلم به زبان انگلیسی می توان به مواردی از قبیل افزایش درک مطلب، گسترش دامنه لغات، تقویت مهارت شنیداری و آشنایی با لهجه های مختلف اشاره کرد.

.5گوش دادن کتاب های صوتی مورد علاقه شما

امروزه، کتاب های صوتی با موضوعات مختلفی برای علاقه مندان ساخته شده اند. گوش دادن به این کتاب های صوتی، بهترین گزینه برای افرادی است که به دنبال فرصت و روشی برای تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی هستند. اگر می خواهید مهارت شنیداری خود را با گوش دادن به کتاب صوتی تقویت کنید، در ابتدا باید کتاب صوتی متناسب با سطح زبانی و موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

شما می توانید چندین فایل کتاب صوتی را تهیه کرده و روزی یک مورد از آنها را گوش دهید. هنگام گوش دادن کتاب های صوتی به واژگان و لهجه و شیوه بیان گوینده نیز توجه کنید. سعی کنید که کتاب صوتی با یک لهجه را انتخاب کنید تا روی آن تسلط پیدا کنید. به عنوان مثال، پس از تسلط بر لهجه بریتانیایی باید سراغ گوش دادن به کتاب صوتی با لهجه آمریکایی بروید.

.6گوش دادن به لهجه های مختلف

افراد خارجی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند دارای لهجه های مختلفی هستند. از لهجه های زبان انگلیسی می توان به بریتانیایی و آمریکایی اشاره کرد. اگر می خواهید به تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی بپردازید باید با این لهجه ها آشنایی داشته باشید. شما می توانید به موسیقی، اخبار، پادکست های انگلیسی با لهجه های مختلف گوش دهید. از این طریق می توانید مهارت شنیداری یا لیسینیگ خود را توسعه دهید.

در صورتی که تصور می کنید که یادگیری لهجه خاصی برای شما دشوار است، روی آن تمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر یادگیری زبان با لهجه بریتانیایی برای شما سخت است، به مدت یک ماه سعی کنید که پادکست، موسیقی یا اخبار با این لهجه را گوش دهید. پس از گذشت بازه زمانی 30 روزه، شما به شنیدن این لهجه عادت کرده اید و مهارت شنیداری خود را نیز بهبود می بخشید.

پیداکردن پارتنر برای گفتگو به زبان انگلیسی

یکی از بهترین راه ها برای تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی، پیدا کردن پارتنر برای گفتگو به زبان انگلیسی است. سعی کنید که پارتنری را انتخاب کنید که شیوه بیان رسا و قابل فهم دارد. پارتنر شما باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشد تا تلفظ کلمات را اشتباه آموزش ندهد. بنابراین، سعی کنید که پاتنری را انتخاب کنید که حداقل یک سطح از شما بالاتر باشد.

شما می توانید از عبارات ساده تر برای تقویت مهارت شنیداری از این طریق استفاده کنید. به عنوان مثال، با پارتنر خود می توانید درباره اتفاقات روزمره، موسیقی مورد علاقه، برنامه غذایی یا عادات مطالعه و مواردی از این قبیل صحبت کنید.

صحبت کردن به زبان انگلیسی درباره این موضوعات برای زبان آموزان راحت تر است. به مرور زمان باید سطح گفتگو خود با پارتنر خود را به زبان انگلیسی و  ارتقاء دهید. به عنوان مثال، با پارتنر خود درباره موضوعات با مباحت و کلمات پیچیده تر صحبت کنید.

تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی

سوالات متدال

  • چرا مهارت لیسنینگ در زبان انگلیسی مهم است؟

مهارت لیسنینگ به ما این امکان را می‌دهد تا بتوانیم مکالمات و صداها را به درستی درک کرده و از طریق گوش دادن به موارد مختلف اطلاعات مفیدی بدست آوریم. این مهارت اساسی برای ارتباط موثر، یادگیری و توسعه شخصی می‌باشد.

  • چگونه می‌توان مکالمات را به درستی فهم کرد؟

برای بهترین درک مکالمات، تمرکز و توجه به موضوع اهمیت دارد. همچنین، آشنایی با واژگان و قواعد دستور زبان نیز به شدت کمک می‌کند. استفاده از منابع صوتی متنوع و تمرینات مکرر نیز در این امر موثر می‌باشد.

  • چه منابعی برای تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی موجود هستند؟

منابع بسیاری برای تقویت مهارت لیسنینگ وجود دارند، از جمله پادکست‌ها، فایل‌های صوتی، فیلم‌ها و سریال‌ها با زیرنویس، دوره‌های آموزشی آنلاین، و برنامه‌های کمک آموزشی. همچنین، کلاس‌های حضوری و جلسات گفتگو نیز می‌توانند در این زمینه مفید باشند.

منابع

sylingo, heylady

زبانسرا دات آی آر

دیگر ویدئو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *