برای دریافت مشاوره جهت ثبت نام دوره موردنظر با ما در تماس باشید

جایگاه زبان ترکی استانبولی در دنیای امروزی و چندمین زبان دنیا می باشد؟

جایگاه زبان ترکی استانبولی در دنیای امروزی

زبان ترکی یکی از محبوب ترین و با ارزش ترین زبان های زنده دنیا است و جایگاه زبان ترکی استانبولی در دنیای امروزی بسیار ویژه می باشد. بسیاری از افراد در حال گذراندن آموزش آنلاین زبان ترکی بوده و تعداد بی‌ شماری نیز قصد دارد یادگیری آن را شروع کنند.

زبان ترکی استانبولی مخاطب های زیادی دارد و شما با یادگیری این زبان می توانید با تعداد زیادی از افراد در سرتاسر جهان ارتباط برقرار کنید. در این مقاله قصد داریم هر آنچه که لازم است از این زبان بدانید برای شما توضیح داده و این سؤال متداول که زبان ترکی استانبولی چندمین زبان دنیا است؟ را پاسخ دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

شهر استانبول

نقش و جایگاه زبان ترکی استانبولی در دنیای امروزی

زبان ترکی یکی از معدود زبان های زنده جهان است که تمام کلمات آن دارای ریشه اصلی هستند. بسیاری از زبان های دیگر واژگان خود را از زبان ترکی استانبولی گرفه اند. به عنوان مثال بیش از 19 درصد کلمات انگلیسی از زبان ترکی گرفته شده اند. 39 درصد واژگان ایتالیایی نیز ریشه های ترکی دارند. همچنین کلمات موجود در زبان آلمانی و فرانسوی به ترتیب 17 درصد و 9 درصد از زبان ترکی برگرفته شده اند.

با دانستن این موضوع ارزش و اهمیت یادگیری ترکی استانبولی بسیار بیشتر می شود و افراد تمایل بیشتری را برای یادگیری این زبان خواهند داشت. با مجموع زبان سرا می توانید کودکان خود را در دوره آموزش زبان انگلیسی به کودکان ثبت نام کنید.

کشور هایی که به زبان ترکی استانبولی سخن می گویند

در اثر فتوحات دولت عثمانی و گسترش قلمرو آن ها، مردم زیادی در گذشته با این زبان خو گرفته اند و جایگاه زبان ترکی استانبولی هم اکنون نیز در سرتاسر جهان دیده می شود. پس از سقوط حکومت عثمانی و تأسیس جمهوری ترکیه، این زبان به عنوان زبان رسمی کشور ترکیه و قبرس شمالی انتخاب شد.

شما با آموختن این زبان به راحتی می توانید با مردم ترکیه و قبرس شمالی ارتباط برقرار کنید. اما علاوه بر این کشور ها، بخشی از مردن کشور های آلبانی، عراق، یونان، کوزوو، مقدونیه، بلغارستان، آلبانی، رومانی، صربستان و… به زبان ترکی استانبولی سخن می گویند.

شایان ذکر است که بسیاری از مهاجرین کشور های فرانسه، بلژیک، اتریش، هلند، سوئیس و به خصوص آلمان به زبان ترکی استانبولی تسلط دارند.

علاوه بر تمام نکاتی که گفتیم شما با دانستن زبان ترکی استانبولی می توانید با مردم آذربایجان و تا حدودی با ترک های ایران نیز ارتباط برقرار کنید.

جایگاه زبان ترکی استانبولی توانسته زبان مادری بیش از 80 میلیون نفر را در بر گیرد،  و افراد بسیار بیش تری از این رقم، این زبان را یاد گرفته اند. پس شما با آموختن ترکی استانبولی می توانید با تعداد بسیار زیادی از افراد سراسر جهان ارتباط برقرار کنید. با شرکت در دوره آموزش آنلاین زبان آلمانی آموزشگاه زبانسرا می توانید، بر این زبان مسلط شوید.

رتبه زبان ترکی استانبولی در بین سایر زبان ها

جایگاه زبان ترکی استانبولی همانند سایر زبان های زنده دنیا ارزشمند بوده و برای برقراری ارتباط میان مردم مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان تنها در کشور ترکیه و قبرس شمالی به عنوان زبان رسمی ثبت شده است. با این همه حال در کشور های آذربایجان، قرقیزستان و ازبکستان نیز به زبان ترکی صحبت می کنند و با وجود اختلافت گرامری و مفهومی در کلیات یکی هستند.

به خاطر این که زبان ترکی در کشور های دیگر با نام هایی همچون ازبکی، آذربایجانی، قرقیزی و… شناخته می شود، نمی توان آمار و ارقام دقیق و واضحی از تعداد مردمی که به این زبان سخن می گویند و جایگاه و رتبه آن در بین سایر زبان ها بیان کرد.

دفتری که برروی آن پرچم ترکیه چاچ شده به همراه عینک فلش خط کش پاکن و ... روی میز است

اهمیت زبان ترکی استانبولی

به دلیل رشد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ترکیه در سال های گذشته و مهاجرت نیرو های کار با دانش به کشور های اروپایی، اهمیت یادگیری و  جایگاه زبان ترکی استانبولی دو چندان شده است. شما با یادگیری ترکی استانبولی با یک تیر دو نشان خواهید زد. به طوری که تنها با یادگیری این زبان می توانید با مردم کشور های ترکیه، قبرس شمالی، آذربایجان، قرقیزستان و… ارتباط برقرار کنید.

اهمیت زبان ترکی استانبولی

یکی دیگر از اهمیت های یادگیری و جایگاه زبان ترکی استانبولی توجه به این موضوع است که درصد کمی از مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند. به خاطر همین اگر قصد مهاجرت به این کشور را داشته باشید حتماً لازم است تا زبان آن ها را بدانید چرا که تنها با تسلط به انگلیسی کار بسیار سختی را برای برقراری ارتباط با مردم و انجام روزمرگی هایتان خواهید داشت.

مدت زمان لازم برای یادگیری ترکی استانبولی

بسیاری از افراد قبل از شروع یادگیری زبان ترکی استانبولی می خواهند بدانند که تا چه مدتی طول می کشد تا به این زبان تسط داشته باشند. خوشبختانه زبان ترکی استانبولی زبان سختی نیست و یادگیری آن برای هر شخصی امکان پذیر است.

اما نمی توان یک مدت زمان مشخص و معین برای تسلط به زبان ترکی استانبولی تعیین کرد. چرا که بسیاری از عوامل وجود دارند که بر روی مدت زمان یادگیری اثر می گذارند. در یادگری و جایگاه زبان ترکی استانبولی به عنوان مثال، مدت زمان مطالعه روزانه، تلاش و سخت کوشی فرد، آشنایی قبلی با این زبان، منابع ای که از آن اسفاده می کند و… همگی از عوامل موثر بر طول مدت یادگیری زبان هستند.

با توجه به مطالعات انجام شده یک فرد برای آن که به سطح C1 در زبان ترکی استانبولی برسد بایستی 900 ساعت دوره آموزشی را بگذراند. البته شما با مطالعه 3 الی 4 ساعت در روز می توانید پس از گذشت 6 ماه به سطح B1 برسید. در این سطح شما قادر خواهید بود به راحتی با مردم ارتباط برقرار کنید.

چندین نفر که به زبان ترکی باهم صحبت می کنند

سخن پایانی

اگر قصد یادگیری زبان ترکی استانبولی را دارید بایستی بدانید که این زبان یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین زبان های زنده دنیا است که افراد مختلفی در کشور های متنوع به آن تسلط دارند. از این رو از تصمیم خود مبنی بر یادگیری رکی استانبولی به هیچ وجه صرف نظر نکنید.

درجه سختی در  جایگاه زبان ترکی استانبولی در حد متوسط بوده و در صورت تلاش کافی در ظرف مدت یک سال تا حدود زیادی با این زبان آشنا شده و می توانید با مردم این کشور به خوبی ارتباط برقرار کنید.

شایان ذکر است که با توجه به کلمات مشابه و فرهنگ های یکسان، یادگیری این زبان برای ترک های ایران بسیار سریع تر و آسان تر است.

سوالات متداول

  • زبان چقدر در زندگی روزمره استانبولی‌ها به کار می‌رود؟

ترکی زبان مورد استفاده برای ارتباطات روزمره در استانبول است. از سفارش غذا در رستوران‌های محلی تا گفتگو با ساکنان محلی، ترکی به عنوان اصلی‌ترین وسیله‌ی ارتباطی محلی‌ها و بازدیدکنندگان به کار می‌رود. علاوه بر این، اسناد رسمی، اعلانات دولتی و مؤسسات آموزشی اکثراً از ترکی استفاده می‌کنند که نشان‌دهنده‌ی نقش آن به عنوان زبان رسمی ترکیه است.

  • نقش زبان ترکی در حفظ میراث فرهنگی چقدر است؟

جایگاه زبان ترکی استانبولی حیاتی‌ای در حفظ میراث فرهنگی استانبول ایفا می‌کند. از سده‌ها قبل، ترکی به عنوان وسیله‌ای برای انتقال سنت‌ها، فولکلور و روایات تاریخی از نسلی به نسل دیگر بوده است. این زبان مردم استانبول را با احساس هویت و تعلق مشترکی به هم متصل می‌کند و ارتباط فرهنگی‌ای قوی‌ای را بین آنها ایجاد می‌کند که از زمان و مکان فراتر می‌رود.

منابع

google, zabansara

زبانسرا دات آی آر

دیگر ویدئو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *