برای دریافت مشاوره جهت ثبت نام دوره موردنظر با ما در تماس باشید

چگونه لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم؟ | معرفی انواع لهجه ترکی استانبولی

چگونه لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم؟ جزو سوالات مهمی‌است که هنگام یادگیری زبان ترکی برایمان اهمیت دارد. این که چگونه می‌توانیم مانند افرادNative  لهجه داشته باشیم؟

در بسیاری از کشور ها برخی از مردم مناطق مختلف به زبان ترکی صحبت می‌کنند. مانند کشورهای عراق، جمهوری آذربایجان، ایران… و به همین دلیل ترکی جزو 20 زبان برتر دنیا است. هر کدام از این مردم لهجه های متفاوتی در زبان ترکی دارند. اما لهجه ترکی استانبولی به دلیل جمعیت 82 میلیونی کشور ترکیه نسبت به بقیه لهجه ها اهمیت بیشتری دارد.

برای داشتن یک لهجه خوب ونزدیک به افراد Native در زبان های خارجی به خصوص زبان ترکی استانبولی نیاز است که در هنگام صحبت کردن به نکاتی دقت کنید. در این  مقاله از زبانسرا راه کار هایی برای شما قرار دادیم. هم چنین شما می‌توانید برای تسلط بر زبان ترکی در دوره آموزش آنلاین زبان ترکی  شرکت کنید.

چگونه لهجه ترکی استاتبولی داشته باشیم؟

 

چگونه لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم

برای یادگیری لهجه ترکی استانبولی باید به چند مورد توجه کنیم:

1.دقت در تلفظ صحیح حروف

اصلی ترین نکته در یادگیری لهجه ترکی استانبولی دقت و یادگیری تلفظ صحیح کلمات است. تلفظ صحیح کلمات را باید با تمرین و تکرار زیاد یاد بگیریم. در زبان ترکی چهار حرف ı – ö – ü – ğ  وجود دارد که حنجره ما فارسی زبانان با آن اشنا نیست. با یادگیری تلفظ این چهار حروف و تکرار آن ها با صدای بلند می‌توانید لهجه ترکی  استانبولی را بهتر یاد بگیرید.

2.بیان صحیح تلفظ کلمات

برخی از کلمات در زبان ترکی هستند که ما نیز در زبان فارسی از آن ها استفاده می‌کنیم. باید به این مورد توجه کنیم که این کلمات را نباید مانند زبان فارسی تلفظ کنیم. کلماتی مانند Derya – hayat – memnun را حتما با تلفظ صحیح ترکی استانبولی تلفظ کنید.

3.گرامر را درست استفاده کنیم.

یکی دیگر از نکات این که چگونه لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم هر زبانی گرامر خاص خود را  دارد. نباید از گرامر زبان مادری خود(فارسی) در زبان ترکی یا هر زبان دیگری که در حال یاد گیری آن هستیم استفاده کنیم. برای مثال در زبان فارسی ما از حرف اضافه  “از” برای فعل پرسیدن استفاده می‌کنیم در حالی که در زبان ترکی حرف اضافه  “به” را بکار می‌بریم.

چرا از لهجه ترکی استفاده کنیم؟

 • اگر قصد دارید که برای ادامه تحصیل و زندگی به کشور ترکیه مهاجرت کنید باید یاد بگیرید با افراد جامعه که لهجه های مختلفی دارند، ارتباط برقرار نمایید. این کار با یاد گرفتن لهجه های متداول در میان آن ها میسر می‌شود. از اولین و مهمترین دلایل یادگیری لهجه ترکی این است که بتوانید با افراد جامعه رابطه مؤثر برقرار کنید.
 • اگر قصد دارید با افراد ترک زبان روابط کاری یا سیاسی برقرار کنید نیز باید با لهجه ها به خوبی آشنایی داشته باشید.تصور کنید که در زمان انعقاد قرارداد های کاری متوجه جمله ای که طرف مقابل گفته است نشوید، در این صورت ممکن است دچار ضرر و زیان بسیاری شوید.
 • در هنگام مسافرت به ترکیه نیز باید با تمام لهجه های ترکی استانبولی آشنایی اندکی داشته باشید تا بتوانید تاریخچه یا فرهنگ آنها را شناخته یا خرید خود را انجام دهید.
 • اگر شما هم از علاقه مندان به فیلم های ترکی هستید قطعا این که چگونه لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم یکی از سوالات ذهن شماست در صورتی تمام دیالوگ های فیلم ها را متوجه می‌شوید که به خوبی لهجه ترکی استانبولی را بلد باشید.

انواع لهجه در زبان ترکی 

در کشور ترکیه و سایر کشورهای جهان از زبان ترکی استانبولی با لهجه های مختلف استفاده می‌شود. قبل از این که یاد بگیریم چگونه لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم. باید بدانیم رایج ترین و معروف ترین لهجه های ترکی لهجه ترکی استانبولی است.

ترکی استانبولی (Istanbul Turkish)

متداول ترین لهجه ترکی همان لهجه ترکی استانبولی است که در شهر استانبول پایتخت این کشور از آن استفاده می‌شود. این گویش را در رسانه های جمعی کشور نیز به کار می‌برند، همچنین از سال ۱۹۳۰ به بعد سیستم آموزش و پرورش ترکیه از این لهجه استفاده می‌کند. اکثر آموزشگاه های زبان ترکی نیز این لهجه را به دانشجویان می‌آموزند.

ترکی مسختیان (Meskhetian Turkish)

این گویش بیشتر در شرق ترکیه و در قسمت آسیایی این کشور استفاده می‌شود. زمانی که ترکیه از مستعمرات شوروی بود این گویش در میان مردم آذربایجان، قزاقستان و روسیه رواج داشت به همین دلیل کلمات بیگانه زیادی در آن وجود دارد. با وجود لهجه های مختلف ترکی ولی لهجه ترکی استانبولی از محبوبیت بالاتری برخوردار است. و این که چگونه می توانیم لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم؟ بسیار مهم است.

ترکی قبرسی (Cypriot Turkish)

از ترکیب زبان ترکی ابا زبان رسمی‌قبرس لهجه ای به دست آمده است که به آن زبان ترکی قبرسی می‌گویند. بعضی از پیشوندها و پسوندها در این لهجه ترکی با گویش های دیگر متفاوت است.

ترکی بالکانی (Balkan Turkish)

در امپراتوری عثمانی، عده ای از مردم شبه جزیره بالکان به جنوب شرقی ترکیه یعنی قسمت اروپایی آن مهاجرت کردند، زبانی که این مردم توسط آن با مردم بومی‌گفتگو می‌کردند به لهجه بالکانی یا همان لهجه عثمانی معروف شده است. با وجود تمامی‌این لهجه ها، لهجه ترکی استانبولی رایج ترین لهجه است و سوال چگونه لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم از مهم ترین سوالاتی است که با آن مواجه می‌شویم. اگر به دوره های زبان انگلیسی نیز علاقه دارید می‌توانید با دوره یادگیری آنلاین زبان انگلیسی آموزشگاه زبان سرا آشنا شوید.

انواع لهجه های ترکی

1ترکی استانبولیمتدوال ترین لهجه ترکی،لهجه ترکی استانبلولی است.
2ترکی مسختیاناین گویش بیشتر در شرق ترکیه و در قسمت آسیایی این کشور استفاده می‌شود
3ترکی قبرسیاز ترکیب زبان ترکی ابا زبان رسمی‌قبرس لهجه ای به دست آمده است
4ترکی بالکانیلهجه بالکانی یا همان لهجه عثمانی

آیا یادگیری لهجه ترکی استانبولی در گرفتن اقامت ترکیه تأثیر دارد؟

یکی از راه های اخذ اقامت در ترکیه شرکت در کلاس های آموزشی زبان ترکی تومر است. شما می‌توانید در این دوره ها که به صورت سالانه برگزار می‌شود، شرکت کرده و توسط اساتید بومی‌آموزش ببینید. پس از آن نیز آزمونی برای سنجش میزان توانایی شما برگزار می‌شود که شامل پنج بخش است:

 • مکالمه با ۱۵ امتیاز
 • شنیداریبا ۲۵ امتیاز
 • خواندنو درک مطلب با ۲۵ امتیاز
 • توضیح شفاهی با ۱۰ امتیاز
 • توضیح کتبیبا ۲۵ امتیاز

ملاحظه می‌کنید تسلط به لهجه ترکی می‌تواند شما را در چهار مرحله اول موفق کند، یعنی شما برای کسب حداقل ۷۵ امتیاز در آزمون تومر باید بتوانید به خوبی به زبان ترکی استانبولی و لهجه های آن صحبت کنید. اگر موفق شوید از مجموع ۱۰۰ نمره این آزمون ۶۵ امتیاز کسب کنید، مدرک زبان ترکی استانبولی به شما اهدا می‌شود و گام بزرگی در راستای اخذ اقامت کشور ترکیه برداشته اید. پاسخ به این سوال که چگونه لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم برای گرفتن اقامت در ترکیه بسیار مهم است چون اکثر مردم ترکیه به لهجه ترکی استانبولی صحبت می‌کنند.

همچنین شما می‌توانید از این مدرک زبان برای شرکت در کالج ها و دانشگاه های معتبر ترکیه که به زبان ترکی برگزار می‌گردد نیز استفاده نمایید. اخذ مدرک زبان ترکی تومر مزایای بسیاری برای شما به همراه دارد. اگر داری فرزند هستید باید بدانید که یادگیری زبان انگلیسی به کودکان بسیار مهم است کودکان خود را تشویق کنید در دوره آموزش زبان انگلیسی به کودکان آموزشگاه زبان سرا شرکت کنند.

چند ویزا ترکیه و نماد پرچم ترکیه

بیشتر در کدام قسمت های کشور ترکیه با لهجه صحبت می‌کنند؟

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم مردم استانبول، بخش آسیایی و قسمتی از بخش اروپایی کشور ترکیه با لهجه های مختلف صحبت می‌کنند. اما بخش اعظمی  از مردم ترک به لهجه ترکی استانبولی صحبت می کنند. پس همچنان باید یاد بگیریم که چگونه لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم؟

سخن آخر

اگر شما هم تمایل دارید به ترکیه مهاجرت یا مسافرت کنید باید بتوانید به خوبی به زبان ترکی سخن بگویید. برای راحت تر ارتباط برقرار کردن با افراد بومی‌این کشور بهتر است. بدانیم چگونه لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم؟ در این مقاله از مرکز تخصصی آموزش زبان های بین المللی زبانسرا شما را با این لهجه ها آشنا کردیم، امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

سوالات متدوال

 • ایا بلد بودن لهجه ترکی استانبولی در گرفتن اقامت ترکیه تاثیر دارد؟

برای گرفتن اقامت ترکیه باید در ازمون زبان ترکی حداقل نمره 65 را کسب کنید. و بلد بودن لهجه ترکی به شما در کسب نمره در این آزمون کمک می‌کند.

 • چگونه لهجه ترکی استانبولی داشته باشیم؟

در مقاله توضیح دادیم که برای ان که بتوانیم لهجه ترکی استانبولی را یاد بگیریم باید به تلفظ صحیح حروف و کلمات و نکات گرامی زبان ترکی توجه کنیم.

 

منابع

Storylearning, melares

زبانسرا دات آی آر

دیگر ویدئو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *