برای دریافت مشاوره جهت ثبت نام دوره موردنظر با ما در تماس باشید

مقایسه زبان ترکی استانبولی و آذری

مقایسه زبان ترکی استانبولی و ترکی آذری

زبان ترکی استانبولی و آذری دو زبان از خانواده زبان‌ های ترکی هستند که در بسیاری موارد به هم شبیه می باشند. با این حال، در بعضی موارد، تفاوت‌ های جزئی در گرامر و لغت بین این دو زبان وجود دارد. برای ثبت نام در دوره آموزش آنلاین زبان ترکی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

زبان استانبولی

زبان استانبولی یکی از زبان‌ های ترکی است که در ترکیه، قبرس شمالی، آذربایجان و بخش‌ هایی از بلغارستان، رومانی و مقدونیه صحبت می‌شود و زبان ترکی استانبولی و آذری تفاوت دارد. این زبان دارای الفبای لاتین است و برخلاف زبان ترکی قدیم، کلمات فارسی و عربی در آن به کم ترین حد ممکن استفاده شده‌ اند.

با توجه به زبان رسمی کشور ترکیه، صرف وقت در استانبول و گوش دادن و صحبت کردن با مردم در این منطقه، برای یادگیری زبان بسیار مفید است. همچنین، به دلیل جذاب بودن فرهنگ ترک ها، زبان استانبولی به عنوان گزینه‌ای برای یادگیری زبان یک کشور خارج از ایران، خوب و مناسب است.

زبان ترکی آذری

زبان ترکی آذری یکی از زبان های ترکی است که در منطقه آذربایجان واقع در شمال‌ غرب ایران و جنوب غربی روسیه صحبت می‌ شود. این زبان به عنوان یک زبان رسمی در جمهوری آذربایجان شناخته می شود و بین مردم این منطقه به عنوان زبان مادری شناخته می ‌شود.

زبان ترکی آذری دارای الفبای لاتین است و شباهت بسیاری به زبان ترکی دارد. همچنین، بسیاری از کلمات و عبارات در این دو زبان مشابه هستند. با این حال، تفاوت ‌های قابل توجهی در گرامر و نسخه ترکی آذری وجود دارد.

تفاوت زبان ترکی استانبولی و آذری این است که زبان ترکی آذری به عنوان چند زبانگی در کشورهای دیگر نظیر روسیه، جمهوري قزاقستان، جمهوري ترکمنستان، جمهوري ازبکستان، جمهوري تركيه، جمهوري گرجستان و جمهوري ارمنستان نیز صحبت می ‌شود. برای شرکت در کلاس آموزش آنلاین زبان آلمانی به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

زبان ترکی استانبولی و آذری

تاریخچه زبان ترکی استانبولی و آذری

زبان ترکی یکی از زبان‌های ترکیه و کشور های مجاور است. این زبان در قرون وسطی به عنوان زبان ترکمنستان شناخته می ‌شد و در دوره‌ های بعدی به عنوان زبان اصلی قوم ترک در مناطق مختلف جهان شناخته می شود.

زبان استانبولی نسخه رسمی زبان ترکی است که در استانبول، پایتخت ترکیه، صحبت می‌ شود. این زبان در دوره عثمانی به عنوان گونه خاص ترکی با نام «عثمانلی» شناخته می‌شد. پس از سقوط امپراتوری عثمانی، این زبان با نام «ترکجه» به رسمیت شناخته شد و سپس در سال ۱۹۳۰ به نام «ترکی استانبول» تغییر نام داد.

زبان ترکی استانبولی و آذری هر دو به خط لاتین نوشته می‌شوند و بعضا با هم قابل فهم هستند. همچنین، این دو زبان در تلفظ و گرامر نیز تفاوت ‌هایی دارند. در مورد دوره یادگیری آنلاین زبان انگلیسی بیشتر بدانید.

تفاوت الفبای ترکی استانبولی و آذری

الفبای زبان ترکی استانبولی و آذری هر دو از الفبای لاتین استفاده می کنند، اما تفاوت های زیر را دارند:

حروف

الفبای ترکی استانبولی 29 حرف دارد، در حالی که الفبای آذری 32 حرف دارد.

حروف ترکی در کشور های مختلف

صداها

الفبای ترکی استانبولی برخلاف الفبای آذری، صدای «چ» و «پ» را ندارد.

نوشتار

 از تفاوت های زبان ترکی استانبولی و آذری این است که در الفبای ترکی استانبولی، بعضی از حروف به صورت مجموعه ای از دو یا سه حرف نوشته می شود، در حالی که در الفبای آذری چنین نوشتار خاصی وجود ندارد.

 استفاده از علائم و نشانه ها

در الفبای آذری بعضی از حروف با علائم خاص مثل «آ»، «گ» و «ژ» نوشته می شود، در حالي كه در الفبای ترکی استانبولی از این نوع علائم استفاده نمی شود.

بررسی تفاوت در واج شناسی

اصطلاحات زبان ترکی استانبولی و آذری هر دو به زبان ترکی صحبت بیان می شوند، اما دارای تفاوت های زیادی هستند. بعضی از این تفاوت ها عبارتند از:

لهجه

لهجه ترکی استانبولی با لهجه ترکی آذری متفاوت است.

گرامر

گرامر زبان ترکی استانبولی و آذری بسیار متفاوت است.

واژگان

بسیاری از واژه های استفاده شده در ترکی استانبولی با واژه های استفاده شده در ترکی آذری متفاوت هستند.

فشار صدای حروف

 فشار صدای حروف در هر دو زبان مختلف است.

نحو

نحو در هر دو زبان به اشکال مختلف بیان می شود.

سینتاکس

سینتاکس در دو زبان مختلف بیان می شود.

به طور کلی، زبان ترکی استانبولی و آذری دو زبان مختلف هستند که با توجه به منطقه جغرافیایی و فرهنگ مورد استفاده، تفاوت های زیادی دارند.

تفاوت از نظر دایره کلمات و دایره واژگان

دایره کلمات زبان ترکی آذری و ترکی استانبولی نیز تفاوت ‌هایی دارد. برخی از تفاوت ‌های اصلی عبارتند از:

الفبای متفاوت

تعداد حروف در زبان ترکی استانبولی و آذری متفاوت است که در ابتدای مقاله بیان شد.

لغات مختلف

 در دایره کلمات زبان ترکی آذری، بسیاری از لغات و اصطلاحات محلی وجود دارد که در ترکی استانبولی به کار نمی رود.

گرامر متفاوت

گرامر زبان ترکی آذری با گرامر ترکی استانبولی در بسیاری از جنبه ‌ها متفاوت است، به عنوان مثال در نحو، صورت فعل و … .

لهجه های مختلف

همچنین لهجه‌ های زبان ترکی استانبولی و آذری نسبت به هم متفاوت است و ممکن است برای شخصی که زبان ترکی آذری صحبت می‌کند، فهم لهجه ترکی استانبولی سخت باشد و بر عکس.

مقایسه ساختار جمله در زبان ترکی استانبولی با ترکی آذری

ترکی استانبولی و ترکی آذری هر دو مخصوص ترک زبانان هستند، اما ساختار جملات آن ‌ها در برخی موارد متفاوت است. به عنوان مثال، در ترکی استانبولی فعل بعد از فاعل و قبل از مفعول قرار می ‌گیرد، در حالی که در ترکی آذری فعل بعد از فاعل و مفعول قرار می‌گیرد. در ترکی استانبولی اغلب از حروف ربط بین جملات استفاده می‌ شود. در حالی که در ترکی آذری این کار کاملاً نادیده گرفته می ‌شود.

حروف بی‌ صدا در زبان ترکی استانبولی و آذربایجانی

در زبان ترکی استانبولی، حروف بی ‌صدا شامل حروف «پ، ت، ک» هستند اما در زبان آذربایجانی، حروف بی‌صدا شامل حروف « پ، ت، ک» و  حرف «ق» هستند. به علاوه، در زبان آذربایجانی، حرف « ژ» نیز به عنوان یک حرف بی‌ صدا شناخته می‌ شود.

پرچم ترکیه و آذربایجان

دانستن تفاوت های زبان ترکی استانبولی و آذری در مهاجرت چه تاثیری دارد؟

دانستن تفاوت های زبان ترکی استانبولی و آذری جهت مهاجرت به کشور ترکیه می تواند به شما در فهمیدن فرهنگ و زبان محل اقامت کمک کند. همچنین، اگر شما قصد دارید در کشور ترکیه کار کنید یا تحصیلات خود را ادامه دهید، دانستن تفاوت های زبانی می تواند به شما در برقراری ارتباط با افراد محلی و فهمیدن نحوه صحبت کردن و نوشتار در زبان محل اقامت کمک کند.

علاوه بر این، دانستن تفاوت های زبانی می تواند به شما در فهمیدن سطح آشنایی خود با زبان جدید کمک می کند و برای یادگیری بهتر و سرعت بخشیدن به فرآیند یادگیری، مفید است.

جمع بندی

در حوزه تنوع زبانی، زبان‌های ترکی استانبولی و آذری به عنوان نمایندگان قابل توجهی از خانواده زبان ترکی ایستاده‌اند. تکامل، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و تأثیر فرهنگی آنها به شکلی پایدار، هویت و میراث جوامع ترکی استانبولی و آذری را شکل داده است. در حالی که از ثروت این زبان‌ها جشن می‌گیریم، با اشتیاق به جستجوی کاوش، تقدیر و اتصال می‌پردازیم.

سوالات متداول

آیا در ترکی و آذری گویش‌های منطقه‌ای وجود دارد؟

بله، زبان ترکی استانبولی و آذری گویش‌های منطقه‌ای دارند که تنوع فرهنگی و جغرافیایی صحبت‌کنندگان را نشان می‌دهند. گویش‌های ترکی مانند اناتولی و اجیان نوعی تفاوت‌ها در تلفظ و واژگان نمایش می‌دهند. به طریق مشابه، گویش‌های آذری نیز بر اساس مناطق آذربایجان و ایران که در آنها تکلم می‌شوند، متفاوت هستند.

آیا می‌توانم به طور همزمان ترکی و آذری را یاد بگیرم؟

یادگیری دو زبان به طور همزمان ممکن است چالش‌برانگیز باشد، اما ریشه مشترک زبانی ترکی آنها ممکن است برخی مزایا را فراهم کند. با این حال، تمرکز بر یادگیری یک زبان در یک زمان و به تدریج به عنوان زبان دوم آن را می‌تواند فرآیند یادگیری را تقویت کرده و از ابهام جلوگیری کند.

منبع

transnet, zabansara.ir

زبانسرا دات آی آر

دیگر ویدئو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *