برای دریافت مشاوره جهت ثبت نام دوره موردنظر با ما در تماس باشید

 تفاوت زبان ترکی استانبولی با انگلیسی

تفاوت زبان ترکی استانبولی با انگلیسی بسیار زیادی است. زبان ترکی از لحاظ الفبا و گرامر با زبان انگلیسی کاملا متفاوت است. هرچند که این دو زبان هر دو به لاتین نوشته می شوند اما برخی حروف با یکدیگر متفاوت هستند. زبان ترکی استانبولی را به نام جزیره ضمیرها می شناسند در حالی که در زبان انگلیسی ضمیر چسبان وجود ندارد.

تفاوت زبان ترکی استانبولی با انگلیسی می توان از لحاظ ساختار باشد. اگر به دنبال آموزش انلاین زبان ترکی استانبولی و یادگیری آنلاین زبان انگلیسی هستید بهتر است در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا این دو زبان جذاب را باهم مقایسه کنیم.

روی دفتر پرچم ترکیه کشیده شده است و به ترکی نشته شده است آموزش زبان ترکی

تفاوت زبان ترکی استانبولی با انگلیسی از لحاظ الفبا

یادگیری زبان ترکی شاید در نگاه اول کمی سخت به نظر برسد اما باید بدانید تفاوت زبان ترکی استانبولی با انگلیسی کمی از الحاظ الفبا می باشد، هرچند که از لحاظ قواعد دستوری با این زبان متفاوت است. برخی کلمات مدرن در زبان ترکی وجود دارند که از زبان انگلیسی وام گرفته شده اند.

 الفبای زبان ترکی لاتین می باشد به همین دلیل نیازی ندارد که زمان زیادی برای یادگیری الفبای ترکی بگذارید. در زبان انگلیسی چندین حرف وجود دارند که هر کدام می توانند چندین صدا ایجاد کنند. برخلاف آن زبان ترکی بیست و نه حرف دارد و هر کدام از آنها تنها یک صدا ایجاد می کنند؛ که ما در دوره آموزش آنلاین زبان انگلیسی بیان کرده ایم.

 این امر باعث شده تا یادگیری الفبای زبان ترکی آسان تر شود. البته از تفاوت زبان ترکی استانبولی با انگلیسی بین الفبای چندین حرف مشابه و چندین حرف غیر مشابه هستند. به عنوان مثال برخی حروف در زبان ترکی هستند که در زبان انگلیسی وجود ندارند‌ نظیر؛ حروف Ş, ĝ, l, ç ,ö, ü, و… برعکس آن در زبان انگلیسی حروفی مانند q”، “w” و “x” وجود دارند اما این حروف در زبان ترکی جایگاهی ندارند.

 در یادگیری زبان ترکی بهتر است وقت بیشتری بر روی تلفظ این حروف بگذارید تا بتوانید بهتر آن ها را را تلفظ کنید. C در زبان ترکی برخلاف انگلیسی س یا ک تلفظ نمی شود بلکه صدای ج را می سازد.حرف Ç در زبان ترکی صدای چ را می سازد. حرف Ğ در زبان ترکی یوموشاک گ نام دارد که به معنی گ نرم است. این حرف صدای خاصی تولید نمی کند.

برای شرکت در دوره ی آموزش آنلاین زبان آلمانی آموزشگاه زبانسرا به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

تفاوت زبان ترکی استانبولی و انگلیسی از لحاظ گرامر

تفاوت زبان ترکی استانبولی با انگلیسی گرامر است کخ زمین تا آسمان فرق دارد بنابراین بهتر است آن چیزی که از زبان انگلیسی در ذهنتان است را بیرون کنید. در ابتدا باید بدانید که زبان ترکی دارای ضمیرهای متفاوتی می باشد بنابراین برای اینکه بتوانید به آسانی ترکی صحبت کنید باید ضمیرهای چسبان را به خوبی یاد بگیرید.

 از طرف دیگر در زبان ترکی برخلاف زبان انگلیسی نیاز به صرف فعل دارید و باید بتوانید فعال ها را برای اول شخص، دوم شخص و سوم شخص مفرد و جمع صرف کنید. به علاوه ساختار زبان در ترکی و انگلیسی نیز متفاوت می باشد. برای مثال زبان انگلیسی یک زبان SVO یا همان فاعل، فعل و مفعول است در حالیکه ساختار زبان در ترکی  SOV می باشد. در زبان ترکی حرف تعریف وجود ندارد و ضمیر شخصی زیاد استفاده نمی شود. همچنین در زبان ترکی جنسیت وجود ندارد.

2 پرچم ترکیه و انگستان که نشان دهنده تفاوت ترکی استانبولی با انگلیسی می باشد

یادگیری کدام سخت تر است؟

یادگیری زبان با توجه به تلاش و درک مخاطبان متفاوت می باشد ممکن است برای برخی از افراد یادگیری زبان انگلیسی راحت از ترکی باشد و برعکس، در واقع این موضوع علاوه بر پیچیدگی‌های زبانی به خود شخص نیز بستگی دارد.

اما اگر بخواهیم تفاوت زبان ترکی استانبولی با انگلیسی را از لحاظ سختی و دشواری مقایسه کنیم باید بگوییم زبان ترکی در قیاس با انگلیسی بسیار ساده و قاعده مند می باشد. این زبان از لحاظ سختی و دشواری به هیچ وجه به پای زبان انگلیسی نمی رسد. قواعد دستوری و گرامر در زبان ترکی شباهت اندکی با زبان فارسی دارد بنابراین یادگیری این زبان برای فارسی زبانان آسان تر خواهد بود.

از طرف دیگر بسیاری از واژگان در زبان ترکی برگرفته از زبان عربی، فارسی و انگلیسی و… است به همین دلیل فارسی زبانان درک بهتری از آن ها خواهند داشت. به طور کلی یادگیری زبان ترکی سخت نیست تنها به دقت نیاز دارد. صرف نظر از اینکه یادگیری این زبان ممکن است وقت گیر باشد، به این معنی نیست که زبان سخت و پیچیده ای است. با توجه به اینکه الفبای زبان ترکی آسان بوده و از لحاظ آوایی قابل فهم است می توان گفت زبان چندان سختی به نظر نمی رسد.

کدام زبان پر کاربرد تر است؟

در بررسی سختی و تفاوت زبان ترکی استانبولی با انگلیسی همه ما می دانیم که زبان انگلیسی زبان اصلی است و میلیون ها انسان در سراسر جهان با آن حرف می زنند. زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی شناخته شده بوده و به عنوان پرکاربردترین زبان خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین می توان گفت در انتخاب بین زبان ترکی و انگلیسی به عنوان پرکاربردترین زبان ما زبان انگلیسی را انتخاب می کنیم.

در کنار آن زبان ترکی استانبولی نیز کاربرد گسترده ای دارد. با توجه به اینکه کشور ترکیه در همسایگی کشورمان قرار دارد و از لحاظ تجاری و توریستی و گردشگری با کشور ما در ارتباط است می توان گفت یادگیری زبان ترکی نیز کارساز خواهد بود. به طور کلی در دنیای پیچیده امروز یادگیری چند زبان و چند زبانه بودن می تواند کاربرد بالایی داشته باشد. به همین دلیل یادگیری زبان های مختلف مخصوصا زبان های پرکاربرد توصیه می شود.

پرچم ترکیه در کنار کادر گفتاری ترکی

جمع بندی 

در این مطلب تفاوت زبان ترکی استانبولی با انگلیسی را از لحاظ گرامر، الفبا، کاربرد و میزان سختی با یکدیگر مقایسه کردیم. در واقع زبان انگلیسی و ترکی دو زبان کاملا متفاوت هستند که ریشه های گوناگونی دارند. این دو زبان از لحاظ گرامر با یکدیگر تفاوت های دارند.

هرچند که زبان ترکی استانبولی به لاتین نوشته می شود بنابراین الفبای این زبان شباهت قابل توجهی با زبان انگلیسی دارد. در زبان ترکی برخی حروف وجود دارند که در زبان انگلیسی پیدا نمی شوند. برای مثال در زبان انگلیسی حروف Ğ، Ö، ü و… وجود ندارند و برعکس در زبان ترکی حروف q,x,w پیدا نمی شوند.

سوالات متداول

  • برای ما ایرانی ها زبان ترکی پرکاربرد تر است یا زبان انگلیسی ؟

به دلیل بین المللی بود زبان انگلیسی، این زبان پر کاربد تر است. که تفاوت زبان ترکی استانبولی با انگلیسی بسیار است.

خیر زبان ترکی استانبولی با انگلیسی کاملا باهم متفاوت هستن و نیاز نیست که زبان انگلیسی بلد باشید.

منابع

Optilingo, storylearning

زبانسرا دات آی آر

دیگر ویدئو ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *